Dnešní výzva: Vidíte, které zvíře se skrývá mezi proužky na obrázku? Naše oči s námi kolikrát hrají velmi zákeřnou hru

test s proužky

Vidět se obvykle klade na rovnítko s uvěřením. Nicméně to, co vidíte, a co si myslíte, že vidíte, jsou – či mohou být – dvě naprosto odlišné věci. 

Reálně totiž nic kolem sebe nevidíte, vaše smysly jen sbírají signály. Ty pak odesílají do mozku, který si na základě těchto údajů a předchozích zkušenosti vytváří celou okolní skutečnost. A když tyto informace chybí, tak je mozek zaplní. Nenávidí totiž mezery či jakoukoli nepravidelnost. Proto často vídáte vám známé věci i tam, kde reálně nejsou. Nicméně do některých obrazců je ukryli přímo tvůrci a čekají na nalezení.

Zvíře ukryté v mřížoví proužků

Proč k tomuhle vlastně dochází? Všechno naše smyslové vybavení má za úkol naše přežití. Mozek si evolučně ověřil, že rychlé sestavení všech kousíčků z okolních vjemů mu dovoluje dočkat se dalšího dne. A protože takovými rizikovými situacemi prošel už mnohokrát, sestavil si zkrátka vlastní kousky, kterými umí smyslové vjemy doplnit. Tomu odpovídá i jeho dovednost najít šelmu skrývající se mezi tenkými černými proužky. Najdete ji?

Pokud vám jeho spatření dělá problémy, zkuste se na obrázek podívat z několika úhlů, případně různých vzdáleností. Nejlepší metodou je kolikrát pozorování periferně. Tedy nesnažit se o sledování zpříma, kdy vám budou čáry dělat akorát mžitky před očima. Jakmile ovšem najdete byť jen kousek skrytého zvířete, zbytek se většinou vyjeví sám zcela bez odporu. Názory na podobu se trochu různí – je tam pes, puma, liška nebo vlk?

zadání testu s proužky

Od přítele člověka po tuzemského lovce

Se psem by nebyl žádný problém, nakonec je to nejlepší přítel člověka. Puma je největším druhem z malých koček. Můžete ji potkat v mnoha druzích terénů od zasněžených hor po tropické pralesy. Jde o velmi teritoriální zvíře, které v honbě za kořistí každodenně pokryje velké území. Pozor, rády skáčou na svůj cíl zezadu, a to i z větví stromů. Očnímu kontaktu s člověkem se vyhýbají a než za vás zaútočí, málokdy jde vidíte.

Lišky jsou vynikající noční predátoři a jejich oči jsou na dobu perfektně adaptované. Za světlocitlivými buňkami mají totiž ještě jednu vrstvu zvanou tapetum lucidum. Ta odráží světlo zpátky skrze oči. To násobí kvalitu vidění a výborně se to hodí při lovu. Vlci jsou součástí české krajiny a každoročně se rozmnožují v Máchově kraji. Vlci z Německa a Polska u nás v roce 2014 založili smečku, která se pohybuje po Kokořínsku.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]