Péče o zuby se vyplatí

Zatím, co vlasy, vousy a chlupy rostou neustále s naším chrupem, je to složitější. Jakmile nám vypadnou „mlíčňáky“ je více, než jasné, že máme zuby pro celý život. A je dobře, pokud nám vydrží, co nejdéle a bez větších problémů. Každý rodič by měl vést své děti již od útlého věku k tomu, že pravidelné čištění zubů patří mezi základní hygienické návyky. Mnohdy však i přes veškerou péči dokážou zuby pořádně potrápit. Dnes se společně podíváme na nejčastější problém, který lidi přivede na zubní kliniku.

Odhalené zubní krčky

Mimo nepříjemných a mnohdy bolestivých kazů jsou to odhalené zubní krčky. Ty se nachází pod dásní. Je to vlastně část zubu, ve které končí sklovina a začíná krytí zubovinou, která pokrývá zbytek zubního kořene. Odhalené zubní krčky jsou způsobeny ústupem dásně a právě tato obnažená část se stává citlivou na vnější podněty. Jenže citlivostí celý problém nekončí a neléčené postupují do další fáze. Často se můžeme setkat s jevem, kdy jsou naše dásně citlivé na studené, horké, sladké. Jistě vás nepřekvapí, že odhalené zubní krčky jsou vlastně začínající paradentóza a zanedbání léčby vede až ke ztrátě zubů. Je jen velmi málo lidí, kteří se spokojí s tím, že přijdou o svůj chrup. Takže co s tím, aby naše ústa nezela prázdnotou?

Jak pečovat o citlivé zuby?

Jakmile zjistíte, že vám krvácejí dásně a stávají se čím dál citlivější, je to známka, že máte zavítat co nejdříve na soukromou zubní kliniku. Zde lékař zjistí v jakém stavu a stádiu jsou vaše dásně a určí postup léčby. Rozhodně se vyplatí investovat do speciálního zubního kartáčku a také zubní pasty. Existují ústní vody pro výplachy úst s účinnými látkami, které umí působit na dásně a zmírnit jejich krvácení i citlivost. Mnohdy se na zubní krčky v pokročilém stavu aplikuje bílá hmota (plomba). Věřte, že nikdy není pozdě začít ošetřovat dásně i zuby, přestože se tváří beznadějně. V dnešní době existují zubní implantáty hrazené pojišťovnou v případě, že zub už nebude možné zachránit. Výhodou implantátu je, že jsou skvěle přijímány lidským organismem a nespouštějí žádné alergické reakce.

Fotografie publikována se svolením patrisyu Photography/FreeDigitalPhotos.net