Pivo nemusí těšit jen naše chuťové buňky. Lze jej využít i na čištění šperků

Nějaké ty šperky má doma většina z nás. Potrpí si na ně hlavně ženy. Mohou mít náušnice, řetízky, prsteny, stejně jako například i různé náramky nebo náhrdelníky. Jste na tom stejně? Pokud ano, dříve nebo později můžete pozorovat to, že jejich vzhled už není tak dokonalý. I když se jedná o ušlechtilé kovy, mohou ztrácet svou krásu. Jak je to možné a hlavně jak to napravit? Pomůže jeden velmi populární alkoholický nápoj.

Proč šperky ztrácejí svou krásu?

Jsou přece vyrobeny z ušlechtilých kovů a tak by nemělo docházet k tomu, že jejich krása bude mizet. Opak je však pravdou, jelikož oxidace je proces, který se může týkat i kovů ušlechtilých. příkladem je třeba stříbro. Na něj denně působí vlhkost, ale i vzduch, stejně jako nečistoty. Vlivem toho začne na povrchu probíhat postupný proces oxidace, což vede k tomu, že povrch postupně šedne a zůstává nevzhledný. Pokud chcete krásu daných šperků opět obnovit, poradíme vám, jak na to.

Pomoci může i mechanické čištění

Než se podíváme na to hlavní, tedy na použití piva jako pomocníka pro čištění, je třeba říci, že existují i další postupy. Příkladem je mechanické čištění. Co k němu budete potřebovat? Je to pokud možno velmi jemný zubní kartáček a dále také klasická zubní pasta. Té trochu naneste na štětinky a velmi jemně vaše šperky čistěte. Potom je opláchněte vodou, osušte a uvidíte, že vrstva nevzhledné šedi bude minulostí. Je to způsob efektivní, ale jasné je i to, že pro mnohé celkem pracné.

Ne všechny šperky lze vyčistit mechanicky

Ono mechanické čištění může být aplikovatelné spíše u jednodušších šperků. Tedy u těch, které nemají moc záhybů a dalších prvků. Hodí se spíše na hladké prsteny. Čím více je šperk komplikovanější, tím náročnější jeho mechanické čištění bude. I proto je na místě hledět na jiné, jednodušší postupy. A tím se dostáváme k tomu, že použijeme mezi Čechy tolik populární nápoj v podobě piva.

Kupte jakékoliv světlé pivo

Skutečně je to pivo, které vám pomůže k vyčištění vašich šperků. A jaké koupit? Je to v podstatě jedno. Nezáleží ani na značce, ani na tom, zda je to desítka, jedenáctka, nebo dvanáctka. Pouze by se mělo jednat o pivo světlé a spodně kvašené. A dobrou zprávou je, že ho rozhodně nebudete potřebovat celé. A tak část můžete vypít a až zbytek použít na vaše šperky.

Jak na to?

Dejte šperky do mísy nebo do hlubokého talíře a potom zalijte pivem. A to tak, aby byl každý kus šperku potopený pod hladinou piva. Následně už stačí počkat zhruba 15 minut. Z pivní lázně šperky vyndejte, opláchněte je vodou a důkladně osušte. Nyní se na ně podívejte a porovnejte ten rozdíl. Budou opět jako nové. A až na nich bude v budoucnu opět viditelná oxidace, již víte, že pro pomocníka v čištění sáhnete do své lednice.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]