Plísňové onemocnění nohou sice ve většině případů není přímo život ohrožující, ale dokáže ho pěkně znepříjemnit. Přitom je pomoc tak jednoduchá.
Popraskané paty, puchýře, plísňová onemocnění. To jsou nejčastější problémy, se kterými se lidské nohy potýkají. My se budeme v tomto článku věnovat plísňovému onemocnění nehtů. Většina lidí moderního světa má ve zvyku nosit po celý den boty. To je příčinou vzniku vlhkého a teplého prostředí, které množení mikroorganismů podporuje. Kromě přípravků dostupných v lékárnách existuje i několik účinných prostředků, které máte určitě i u vás doma.
Bílý jogurt
Čistý bílý jogurt je bohatý na prospěšné acidofilní bakterie, které jsou velmi účinné proti plísním. Na tuto proceduru je ideální jogurt tepelně neošetřený. Nohy důkladně umyjte a usušte. Pak naneste tenkou vrstvu jogurtu na postižený nehet a nechte ji zaschnout. V případě, že je plísní zasažena i kůže na nohou, vykoupejte v jogurtu celé chodidlo a nechte ho působit, dokud neuschne. Pak nohy omyjte chladnou vodou a důkladně osušte.
Prášek do pečiva a jedlá soda
Sodu je možné jednoduchým způsobem použít na dezinfekci bot. Posypte tímto bílým práškem vnitřek bot a dejte je vyschnout na slunce. Pak zbytek sody vyklepejte, případně odstraňte suchým hadříkem. Přímo na postižené nohy pak použije prášek do pečiva. Smícháním s troškou horké vody připravte pastu a dejte ji na postižený nehet. Upevněte obvazem a nechte 30 minut působit. Pak nehet opláchněte a osušte. Prášek do pečiva má totiž mimo známé přednosti i silné antiseptické účinky.
Jablečný ocet
Jablečný ocet je díky svým antioxidačním a antiseptickým účinkům výjimečným přírodním prostředkem proti houbovým onemocněním pokožky a nehtů na nohou. V umyvadle smíchejte stejné množství vody a stejné množství jablečného octa. Do této lázně pak nohy namočte na dobu 20–30 minut denně. Tuto proceduru opakujte do té doby, než obtíže zmizí. Uvedená lázeň má ještě jeden pozitivní účinek. Zbaví vaše nohy zápachu.
Jak zabránit návratu infekce
Nenoste ponožky z umělých vláken. Používejte výhradně ty bavlněné, které umožní pokožce dýchat a absorbují vlhkost. Ponožky je třeba měnit každý den.
Do veřejných bazénů a hotelových koupelen noste raději vhodné přezůvky. Je to jedno z nejčastějších míst, kde k nákaze dochází. Noste pohodlnou obuv a dbejte na každodenní důkladnou hygienu. Důsledné dodržení těchto opatření několikanásobně sníží pravděpodobnost návratu onemocnění.
Zdroj: MedicalNewsToday