Plněné langoše jsou lahodné a návštěvy mile překvapí. Tuhle dobrotu znali už čeští králové

Na první pohled vypadají, jako kdyby bylo na jejich základ použito listové těsto. Ale ve skutečnosti jde o produkt 100% domácí se zvláštní technikou skládání.

Uzbecké masové koláče jsou specialitou, která by neměla chybět v repertoáru žádné hospodyňky, která miluje rychlá a přitom opravdu zdravá a chutná jídla. Nemusíte používat žádný polotovar z obchodu plný éček a konzervantů, když si chcete dopřát chutný recept na slanou dobrotu. Hoďte umělé listové těsto jednou provždy do koše a místo toho domácího (ovšem velmi pracného) vyzkoušejte tento jednoduchý recept.

Seznam ingrediencí je trochu delší

Jediné, co vás může při přípravě toho receptu zaskočit, je množství ingrediencí, které budete potřebovat. Stojí však za to nešetřit a opravdu postupovat podle návodu. Uzbecké masové koláče se vám poté zaručeně povedou.

 • mleté hovězí maso 300 gramů
 • hladká mouka 500 gramů
 • voda 250 ml
 • sůl 2 čajové lžičky
 • cukr 1 čajová lžička
 • paprika1 čajová lžička
 • koriandr1 čajová lžička
 • černý pepř (mletý) podle chuti
 • prášek do pečiva 1 čajová lžička
 • vejce 1 ks
 • slunečnicový olej 30 ml
 • cibule 2 ks
 • brambora 1 ks
 • máslo150 gramů

Těsto na uzbecké masové koláče

Nejdříve nasypejte do dostatečně velké misky 1 lžičku soli a stejné množství cukru. Poté přidejte jeden vaječný bílek a vodu a nakonec vše zalijte slunečnicovým olejem. Všechny ingredience opravdu lehce rozšlehejte. Získáte tak správně připravený základ těsta. Poté je třeba přidat hladkou mouku. Tu jako první dobře prosijte, abyste ji provzdušnili. Teprve potom ji po částech vmíchejte do připravené hmoty, jinak udělá hrudky.

Příprava masové náplně do koláčů

Hotové těsto zabalte do igelitového sáčku nebo fólie a odložte stranou. Musí odpočívat, než připravíte náplň. Jako první si vezměte k ruce bramboru. Oškrábejte ji a nahrubo nastrouhejte. Přidejte k ní jemně nakrájenou cibuli, veškeré koření a také zbylou sůl. Vše opravdu dobře promíchejte a nakonec hotovou náplň rozdělte na čtyři stejně velké části. Bude se vám to hodit v další části receptu.

Správná technika skládání

Jakmile máte hotovou náplň, připravte si těsto. Také ho rozdělejte na čtyři části a vyválejte ho do podoby kulaté placky. Řezy ho rozdělte na osm stejných části. Těsto by nemělo svou tloušťkou přesáhnout 1-2 milimetry.

Poté ho potřete rozpuštěným máslem a nakonec i náplní. Pokud jste řezali správně, máte nyní před sebou takové malé puzzle, které je připraveno ke složení. A jak na to? Začněte horní částí, tu přehněte dolů.

Pokračuje středními čtverci, ty také překlopte do středu budoucího koláče. Nakonec přidejte i zbývající čtverce, dokud před vámi nebude ležet zcela kompaktní ještě syrový uzbecký masový koláč. Položte ho na plech vyložený pečícím papírem a stejně vytvořte i další koláče. Nakonec je potřete rozšlehaným žloutkem a vložte do trouby. Je důležité, aby byla předem předehřátá, jinak koláče nevyběhnou.

Jak poznat hotové masové koláče

A jaká je vhodná teplota? Troubu rozpalte na 190 °C. Pří této teplotě se bude tahle masová specialita péct asi půl hodiny. Během pečení se koláče nádherně nafouknou a začne se z nich linout nádherná vůně. A jak je jíst? Můžete si je dopřát okamžitě anebo nechat vychladnout. Skvěle se hodí jako pohoštění pro návštěvy, ale uplatní se i jako rychlá večeře nebo svačina. Uvidíte, že jak je jednou připravíte, budete je chtít dělat stále znovu a znovu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]