Odborníci bijí na poplach kvůli starým plynovým sporákům

Fotografie: HutheMeow / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Při používání plynového sporáku se do ovzduší uvolňují částice hoření. Podle nové studie jsou zdraví škodlivé více, než se dosud myslelo.

Vaření na plynu má své výhody a většinou je energeticky úspornější, než vaření na elektrických varných deskách. V případě výpadku elektřiny se stane neocenitelným, protože vám umožní uvařit si alespoň vodu na čaj nebo kávu. Nese sebou však také rizika. Nyní přišli vědci s výzkumem, který odhalil, že může způsobovat vážné zdravotní problémy, protože znečišťuje ovzduší v domácnosti. U dětí pak má stát za 12 % případů astmatu.

Mikroskopické částice poškozují plíce, srdce a mozek

Studie amerických a australských vědců byla zveřejněna v International Journal of Environmental Research and Public Health. Podle ní může používání plynových sporáků za každý 8. případ astmatu u dětí a zvyšuje riziko jeho vzniku o 35 %. Administrativa amerického prezidenta Joa Bidena tak dokonce zvažuje jejich úplný zákaz.

Částice, které se při používání sporáku do ovzduší uvolňují, jsou shodné s těmi, které se vyskytují v silničním provozu. Dlouhodobé vystavování těmto částicím, v uzavřeném prostředí domácnosti, může kromě astmatu poškozovat i srdce a mozek. Z jiných studií, které se zabývají vlivem znečištěného prostředí na zdraví vyplývá, že jimi může být ovlivněno i psychické zdraví.

Toto kuriózní těhotenství způsobilo doktorům vrásky na čele. Žena se stala kapitolou v učebnicích

Zdrojem znečištění jsou také kamna

U nás však kolem tohoto tématu zatím panuje zdrženlivost. Lékaři se domnívají, že na prokázání takových účinků bychom potřebovali více studií. Například vznik astmatu bývá multifaktoriální a obviňovat z něj čistě jen plynové sporáky je zjednodušující. Rozhodně je však doporučováno při používání plynových sporáků dobře větrat nebo mít zapnutou digestoř, která větší část škodlivin odvede z místnosti.

žena s astmatem
Fotografie: Freepik

Web DomekOgródek zmiňuje další zdroj znečištěného ovzduší v domácnosti. Topení dřevem podle průzkumů produkuje dokonce větší znečištění než silniční doprava a je stejně škodlivé jako pasivní kouření. Pro změnu ve Velké Británii tak někteří lékařští odborníci prosazují zákaz topení dřevem do pěti let. Pokud by však takové změny měly skutečně někdy vstoupit do praxe, znamenalo by to pro velkou skupinu domácností nemalé investice.

Kromě toho by domácnostem stouply také účty za energie, protože topení dřevem a vaření na plynu je oproti jiným zdrojům výhodnější. V době růstu cen energií se lidé logicky obrací k levnějším zdrojům a možná zdravotní rizika jsou až druhořadá. Často jim ani nic jiného nezbývá. Pokud přemýšlíte, jak snížit spotřebu energií, podívejte se na tipy, o kterých jsme právě na SvětěKreativity psali.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*