Pravidelná konzumace jednoho vejce denně dokáže prospět tělu

Máte rádi vejce? Je konzumace vajec něco, bez čeho nemůžete být? Je to vaše oblíbená snídaně? Možná jste doposud ani netušili, co se může stát s vaším tělem, když jíte vejce tak často. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají vejce opravdu rádi a dopřávají si je i několikrát denně, je tento článek stvořený přímo pro vás. 

Vejce na tisíc způsobů

Vejce naměkko, vejce natvrdo, míchaná vajíčka, omelety, hemenex. Způsobů, jak vejce připravit je opravdu velká spousta. Každý má ten svůj oblíbený recept, který si pravidelně dopřává. Vejce rozhodně patří mezi nejoblíbenější druhy jídel.

Vejce pomáhají

Věděli jste ale, že pravidelná konzumace vajec může výrazně ovlivnit vaše zdraví? V minulosti se hodně varovalo před nadměrnou konzumací vajec. Tato nadměrná konzumace může být zodpovědná za zdravotní potíže našeho těla, především pak: vysoký cholesterol a vysoké množství kalorií. Situace se ovšem změnila, a dnešní odborníci konzumaci vajec spíše doporučují. Vejce jsou podle nich zdrojem mnoha dobrých živin a látek.

Cholesterol naše tělo potřebuje

Možná se budete divit, ale lidské tělo potřebuje cholesterol, který mu vejce dodávají. Cholesterol pomáhá při produkci testosteronu, který je nezbytný pro růst svalů a přínos energie. Podle americké studie bychom tedy měli denně spotřebovat minimálně 300 miligramů cholesterolu v potravě. Pro ty z vás, kteří si musí hlídat hmotnost, bílkoviny a hladinu cholesterolu, se samozřejmě doporučuje užívat je ve formě fit, tj. vařené. Smažené varianty nejsou v tomto případě moc zdravé, a tudíž se nedoporučují.

Výhody konzumace pro zdraví

Nyní se podívejme na výhody, které může pravidelná konzumace vajec našemu tělu přinést. Určitě vás mezi nimi nějaká zaujme, a začnete vejce více jíst. Platí zde ovšem také pravidlo, všeho s mírou.

Vejce pomáhají při přesycení organismu. Pokud máte nedostatek železa v krvi, vejce vám pomohou ho doplnit. Stejně tak doplňují potřebné vitamíny a fosfáty (např. A, E, B12). V žádném případě nestojí za zvyšování krevního tlaku, jak si někteří myslí. Pomáhají se snižováním váhy a budováním svalové hmoty.

Díky látce cholin, která je vejci ukryta, podporují vejce činnost mozku. Pomáhají také oddalovat proces stárnutí mozku. Chrání naše oči, a jsou zodpovědné za to, jak v noci vidíme. Poskytují tělu zásobu nezbytný bílkovin, které naše tělo potřebuje pro stavbu svalů a dutin. Díky vysokému obsahu vitaminu D a vápníku, chrání naše kosti a podporují jejich růst. Stejně tak mají velmi pozitivní vliv na růst vlasů a nehtů.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]