
Zpočátku vypadaly jako bezcenná hromádka starých papírů. Byly zaprášené, pomačkané, ukryté na půdě. Jenže v jejich zažloutlých stránkách se skrýval příběh génia, který změnil svět.
Příbuzní zesnulého matematika Normana Routledgea narazili na plastový sáček plný dokumentů při úklidu půdy. Dlouho netušili, co vlastně drží v rukou. Naštěstí je ale vzali na rodinné setkání. A tam si někdo uvědomil, že některé z papírů nesou jméno: Alan Turing. „Byl to moment, kdy se čas na chvíli zastavil,“ řekl dle BBC aukční expert Jim Spencer.
Objev století ve staré tašce
Mezi dokumenty totiž byla i Turingova podepsaná disertační práce z roku 1938 „Systémy logiky založené na ordinálech“ a slavný článek „O vyčíslitelných číslech“, který položil základy počítačové vědy. Sbírka se podle webu DailyMail v aukci vydražila za neuvěřitelných 465 500 liber (asi 13,5 milionu korun). A to jen proto, že někdo včas zastavil likvidaci starých papírů.
Alan Turing, mozek operace Enigma, pomohl Spojencům vyhrát válku. A přesto byl později britským státem zrazen. Kvůli své homosexualitě byl odsouzen a donucen k chemické kastraci. Zemřel ve věku 41 let. Oficiálně sebevraždou, tu ale jeho matka vždy zpochybňovala. Nalezené papíry nejsou jen archivem. Jsou památkou na člověka, který byl označen za „mimozemšťana“, přestože právě on dal světu nástroje, které dnes běžně používáme.
Tato desetikoruna se prodala za 160 tisíc Kč. Podle odborníků jsou další kusy stále v oběhu
Šokující blízkost zničení
Dokumenty byly podle Spencera „jen pár centimetrů od zkázy“. Kdyby je někdo hodil do skartovačky, přišli bychom o klíčový kus historie. „Tyto zdánlivě obyčejné papíry – dokonale zachované v tlumených barvách svých nezdobených, akademických obalů – představují základy informatiky a moderní digitální výpočetní techniky,“ uvedl dále Spencer.
Bunch of old papers that were almost shredded after being found hidden in a loft have sold for massive £465k – because they are the work of a WWII hero https://t.co/cNGZh40HR1
— Daily Mail (@DailyMail) June 17, 2025
To, co mělo být ztraceno, teď inspiruje generace. Aukční výtěžek sice přinesl rodině zisk, ale především znovu připomněl Turingovu velikost. Možná nepoznal uznání za svého života, ale jeho myšlenky, ukryté na desítkách křehkých listů, přetrvaly. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o tajných dveřích, které byly objeveny během rekonstrukce.
Napište komentář