Připravte si poctivou polévku jako od babičky podle 100 let starého receptu

Polévky připravované dle tradiční receptury se pyšní mj. svojí hutností. Zjistěte, jak připravíte zavářku, která pozvedne váš vývar na novou úroveň.  

Možná jste od své babičky někdy slyšeli větu, že polévka je základem oběda a neměla by se vynechávat. Jestliže jste o slovech své babičky pochybovali, zkuste svůj postoj přehodnotit. Vydatná kuřecí polévka se zavářkou vás nejen zasytí, ale zároveň dokonale prohřeje váš organismus a rovněž podpoří vaši imunitu (popřípadě organismus při boji s nemocí). Pomyslnou třešničkou na dortu bude poctivá zavářka, která polévku příjemně zahustí.

Ingredience potřebné pro přípravu:

  • 3 litry kuřecího vývaru (včetně masa a zeleniny)
  • 3 kusy středně velkých brambor varného typu B
  • 1 kus vejce velikosti M
  • čerstvá petržel dle chuti

Na zavářku si připravte:

  • 2-3 šálky hladké mouky
  • 3 polévkové lžíce vody
  • 1 kus vejce velikosti M
  • sůl dle chuti

Postup přípravy krok za krokem:

Abyste docílili polévky, která se chutí vyrovná těm babiččiným, budete potřebovat silný kuřecí vývar. Ten si připravíte pomalým vařením z čisté vody, cibule, petržele, celeru, mrkve, koření a v neposlední řadě z dostatečně tučného masa. Do hotového, ale stále vroucího vývaru, kterého by měly být přibližně 3 litry, přidejte na drobné kostičky nakrájené brambory a vařte je do měkka. Jakmile budou brambory uvařené, vmíchejte do vývaru rozšlehané vejce.

Mezitím, co se budou brambory vařit, si připravte zavářku. Do menší misky rozklepněte vejce, ke kterému přidejte 3 polévkové lžíce studené vody a trochu soli (množství závisí na vašich chuťových preferencích). Vejce s vodou pomocí vidličky důkladně rozšlehejte. Poté do jiné, větší mísy, nasypte 2 až 3 šálky hladké mouky (přibližně 500 až 750 gramů). Až budete mít suroviny na zavářku připravené, pusťte se do její vlastní výroby.

Do misky s vejcem si namočte obě ruce. Ty si následně namočte i do mouky a nad tácem či válem je začněte třít o sebe. Vlivem opakovaného pohybu vám po chvíli začne z rukou odpadávat zavářka (tedy vejce s moukou), která bude mít podobu drobných válečků.

Jestliže vám tato varianta připadá příliš pracná, nebo „špinavá“, můžete s vodou rozšlehané vejce nalít přímo do odsypané mouky. V ní jej míchejte tak dlouho, dokud nezískáte jakési vločky. Poté zavářku prosejte.

Zbavíte se tak přebytečné mouky a získáte použitelnou zavářku. Aby se vám během vaření nerozpadla, je dobré ji před vmícháním do polévky několik minut pražit na pánvi bez oleje než zezlátne. To platí pro oba způsoby přípravy.

Připravenou zavářku nasypte do vroucí polévky (ve chvíli, kdy jsou brambory téměř měkké) a promíchejte. Protože nabobtná, je dobré ji přidávat po částech a ne všechnu naráz. Na 3 litry polévky spotřebujete přibližně 1 1/2 šálku zavářky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*