Stále více zahrádkářů se od chemie obrací k přírodním produktům. Někdy se tak vrací k osvědčeným metodám našich babiček, které vždy dobře fungovaly.
Pěstování plodin na zahradě může být skutečným dobrodružstvím. Neexistuje jeden konkrétní návod, který by zaručil 100% úspěch při pěstování. Do hry totiž vstupuje řada proměnných a to včetně počasí, které mohou výslednou úrodu značně ovlivnit. O čem se však mnoho zahrádkářů již přesvědčilo je fakt, že i přírodní prostředky mají velkou sílu a není potřeba k pěstování používat zbytečnou chemii. V případě rajčat můžete vyzkoušet tento osvědčený postup.
Jak prospívá rajčatům zálivka z jódu a mléka
Mléko obsahuje nezbytné živiny, jako je vápník, bílkoviny a cukry, které vylepšují půdní strukturu. Přispívají ke zdravému vývoji rajčat, zajišťují silnější stonky, zvýšenou produkci plodů a celkovou vitalitu. Mléko má také protiplísňové vlastnosti, které pomáhají chránit rostliny rajčat před běžnými houbovými infekcemi, jako je padlí a skvrnitost listů. Posiluje také přirozené obranné mechanismy rostliny.
Jód, který je obvykle obsažen v jódové tinktuře nebo jódované soli, hraje klíčovou roli v růstu a vývoji rostlin. Při správném dávkování jód podporuje kořenový systém, zvyšuje metabolické procesy rostlin a přispívá k jejich celkovému zdraví. Také má dezinfekční účinky a zvyšuje odolnost rostlin proti chorobám i škůdcům.
Připravte si zálivku na rajčata
Jednoduše do kyblíku nalijte 10 litrů vody, přidejte několik kapek jódu (asi polévkovou lžíci), který seženete v každé lékárně a ještě přidejte 1 l mléka. Ideální je, pokud máte přístup k čerstvému nepasterizovanému kravskému mléku. Dobře však poslouží i plnotučné z obchodu. Všechno důkladně promíchejte a můžete zalévat.
Toto hnojivo je dobré používat v době, kdy rajčata kvetou a začínají plodit, tedy mezi červnem a červencem. Zároveň v tomto období často panuje počasí, které nahrává vzniku plísní. Touto zálivkou tak pomůžete rajčata ochránit před touto hrozbou. Zálivku provádějte až na večer, aby rostliny vstřebaly potřebné živiny bez rizika přehřátí nebo spálení.
Opatrně nalijte směs kolem základny rostlin a snažte se nezasáhnout spodní listy. Pro udržení optimálního růstu opakujte aplikaci směsi mléka a jódu každé dva až tři týdny během vegetačního období. Buďte však opatrní, abyste rostliny nepřehnojili, protože nadbytek živin jim může uškodit. Proto své rostliny pravidelně sledujte a zareagujte včas v případě, že je napadne plíseň nebo škůdci.
Zdroj: Vkurselife
Napište komentář