Nádorové onemocnění prsu, jímž ročně onemocní asi šest tisíc žen, z počátku většinou nebolí. Hlásí se plíživě – od citlivé kůže přes nenápadnou bulku kdekoliv včetně podpaží až po výtok z bradavky.
Obecně lze říci, že rakovina je množení abnormálních buněk v těle, a v případě rakoviny prsu mohou tyto buňky buď zůstat v prsu, nebo se rozšířit. Rakovina prsu je nejčastějším a nejčastěji diagnostikovaným onemocněním, ale také nejsmrtelnějším onemocněním, protože 1 z 27 žen s rakovinou prsu zemře, pokud není včas léčena. Proto je důležité prsa kontrolovat svépomocí – ideálně vždy po menstruaci, kdy tělo čelí nejmenší hormonální smršti, říká lékařka Teresa Hagan Thomas.
Rakovina prsu u nás
Každý rok je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případů onemocnění, což je více než 133 pacientek na 100 000 českých žen. Ve věku 30 let se jedná o velmi vzácné nádorové onemocnění, častěji se vyskytuje mezi 45. a 75. rokem života. Naštěstí se v posledních desetiletích díky pokroku ve screeningu a léčbě úmrtnost výrazně snížila.
Příčiny rakoviny prsu
Existuje mnoho rizikových faktorů rakoviny prsu, které se u jednotlivých žen liší v závislosti na genech. Hlavní příčinou rakoviny prsu je však porucha funkce buněk, která vede k jejich nekontrolovanému množení, ale původ této poruchy není znám.
Rizikovými faktory mohou být
- Věk a riziko se stává významným od 50 let věku.
- Ženy, které měly menstruaci před 12. rokem života a menopauzu po 55. roce života.
- Ženy, které dosud neotěhotněly nebo které otěhotněly po 40. roce věku.
- Nadměrná konzumace alkoholu.
- Nadměrná konzumace cukru a živočišných tuků.
- Důležitým faktorem je genetika. Pokud má žena v rodině blízkého člena, který onemocněl rakovinou prsu, existuje značné riziko, že onemocní také.
Proto je důležité být o této nemoci informovaný a především jí umět předcházet. K tomu je důležité znát varovné příznaky a symptomy, které je třeba vzít v úvahu, jakmile se objeví.
5 varovných příznaků rakoviny prsu
Rakovinu prsu je potřeba hlídat. Důležitou roli proto hraje samovyšetření, které by si každá žena měla dělat sama, a to nejlépe 7. den cyklu. Je třeba postupovat pomalu a hlavně důkladně.
Objevení bulky v prsu
Tato bulka vypadá, jako by byla přirostlá ke kůži buď v prsu, na krku, nebo v podpaží. Tato bulka je často nebolestivá.
Neobvyklá bradavka
Obrácená, dovnitř směřující bradavka je známkou abnormality, která by měla být vyšetřena. Pokud se v okolí bradavky objeví změny, jako je šupinatá, krustovitá vyrážka, nebo pokud se z bradavky objeví výtok, může se jednat o příznak rakoviny prsu.
Změna tvaru prsu
Neobvyklý otok nebo zmenšení prsu by měly být varováním a mohly by být příznakem rakoviny.
Změny na kůži prsu
Mohou se objevit změny na kůži prsu, jako je zarudnutí, vrásky, podráždění nebo dolíčky. Tyto změny mohou být doprovázeny svěděním.
Bolest
Bolest může být někdy doprovázena citlivostí prsu. Tato bolest může být trvalá a mimo menstruační cyklus.
Jaké jsou pozdní příznaky rakoviny prsu
Pokud se příznaky rakoviny prsu nezjistí včas, objeví se bohužel další pozdní příznaky, které naznačují rozvoj nebo rozšíření rakoviny do jiných orgánů v těle.
Jedná se například o přetrvávající kašel nebo dušnost. U 60–70 % žen s rakovinou prsu v terminálním stadiu se nemoc rozšíří do plic a objeví se příznaky, jako je například úporný suchý kašel. Dále bolesti zad a kostí, které se se objevují v oblasti žeber, páteře a horní části zad. Pacientka může pozorovat ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, neobvyklý úbytek hmotnosti, přetrvávající únavu, která neodeznívá ani při odpočinku a často ji provázejí poruchy spánku a deprese, inkontinence a viditelné žíly na prsou.
Zdroj: MedicalNewsToday