První příznaky, které signalizují přítomnost kolorektálního karcinomu. Ženy jim většinou nevěnují dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Rakovina tlustého střeva a konečníku, nazývaná kolorektální rakovina, je druhou nejčastější rakovinou u žen, hned po rakovině prsu.

Pokud se na onemocnění přijde v rané fázi, lze 90 % případů vyléčit. Bohužel však často dochází k tomu, že asi třetina pacientů čeká více než půl roku, než začne příznakům věnovat zvýšenou pozornost a obrátí se na lékaře. V tomto článku se dozvíte o tom, kdy byste měla zpozornět. Jaké jsou známky rakoviny tlustého střeva u něžného pohlaví?

Fotografie: Depositphotos

Každoročně přibude mnoho nemocných

Každý rok přijdou lékaři na tisíce nových případů tohoto druhu karcinomu. Kolorektální karcinom je onemocnění, které se postupně vyvíjí uvnitř tlustého střeva nebo konečníku. Objevuje se v sliznici tlustého střeva, kde se tvoří malé léze nazývané polypy. Ty jsou z počátku benigní, ale mohou se vyvinout v rakovinové polypy.

Pokud je tento druh rakoviny detekovaný včas, omezí se jen na povrch tlustého střeva a konečníku a pacient má velkou šanci na vyléčení. V takovém případě přežije 9 z 10 nemocných.

Fotografie: Freepik

Když se však rakovina rozšíří do blízkých lymfatických uzlin nebo ovlivní jiné orgány, šance na uzdravení a rychlost přežití dramaticky poklesnou. Z toho důvodu je důležité rakovinu včas odhalit. Podle lékařů existuje pět hlavních prvotních příznaků kolorektálního karcinomu. Bohužel se však příznaky v některých případech objeví pozdě a nemoc je již vyvinutá. Co by vás však mělo stoprocentně upozornit na to, že něco není v pořádku?

Krev ve stolici je důvod zajít k lékaři

Pokud najdete ve stolici krev, určitě to neberte na lehkou váhu a zajděte za svým lékařem. Lékař vás pravděpodobně pošle na další vyšetření, aby diagnostikoval nebo vyloučil rakovinu. Že něco není v pořádku vám mohou napovědět i bolesti břicha. Bolest žaludku je způsobená lokálním zánětem trávicí výstelky. Objevit se mohou křeče, nadýmání, kolika a bolesti břicha. Bohužel však bolest břicha může znamenat cokoli jiného, přesto ji nepodceňujte.

Fotografie: Pixabay

Zpozorněte také v případě, že jste měli pravidelnou stolici a nyní ji nemáte. Nebo pokud trpíte dlouhodobým průjmem nebo zácpou, případně se u vás tyto stavy střídají. Zarazit by vás mělo také bezdůvodné hubnutí nebo chronická únava. Karcinom totiž může ovlivnit celkový stav člověka. Měli byste vědět, že kolorektální karcinom se vyskytuje hlavně u starších lidí nad 50 let. Vysoké riziko mají lidé s rodinnou nebo osobní anamnézou tohoto karcinomu a kuřáci. Ke vzniku této rakoviny může vést i Lynchův syndrom.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]