Proč nemají cestující v dopravních letadlech padáky? Vysvětlení je poměrně prosté

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je letecká doprava nejbezpečnější, mnoho lidí se létání stále obává. Podívejte se, proč vlastně nejsou na palubě žádné záchranné padáky.

Přestože víme, že létání je dnes nejbezpečnějším způsobem dopravy, mnoho lidí z toho má stále obavy. Například během turbulencí, kdy si musíme utáhnout pásy a pevně se držet, v naší hlavě pravděpodobně probíhají ty nejhorší scénáře. V tu chvíli však také přichází otázka, proč vlastně nejsou v letadlech padáky pro případ nehody? Letecké společnosti sice o této možnosti uvažovaly, ale brzy si uvědomily, že ne každý by dokázal seskočit, a navíc existují i další důvody, proč by to bylo nebezpečné.

Proč cestující nemohou skákat padákem?

Všichni jste někdy určitě viděli snímky nebo videa leteckých nehod, které ve vás ihned vyvolaly obavy z létání. Jedním z důvodů, proč letadla nejsou vybavena padáky, je to, že většina cestujících by pravděpodobně nevěděla, co má s padákem dělat. I ten „nejjednodušší“ seskok totiž vyžaduje důkladnou přípravu na zemi. Kromě toho je skákající osoba často doprovázena profesionálním parašutistou a v případě, že by měla provádět velký seskok z letadla sama, by musela být školena nejméně pět hodin.

Fotografie: Pixabay

Průměrný cestující v letadle by tak nevěděl, jak skok provést, a dokonce ani jak přistát. I pro ty zkušené je tu však další problém: počasí a nadmořská výška. Letadla létají příliš vysoko na to, abyste mohli vyskočit. V závislosti na letadle a jeho hmotnosti létají letadla v průměru ve výšce mezi 9 000 a 11 000 kilometry. Při skoku v této výšce by vám tak rychle došel kyslík a mohli byste ztratit vědomí. Navíc venkovní teploty v této výšce mohou dosahovat až -60 °C, což může způsobit explozi plic.

Fotografie: Pixabay

I kdyby však teploty nebyly nějakým zázrakem tak extrémní, cestující by stejně nemohli vyskočit. Letadlo obvykle letí rychlostí 800 až 900 kilometrů za hodinu, takže náraz do této rychlosti při vyskočení by vás mohl připravit o vědomí nebo vám způsobit vážná zranění.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce