Proč se stále zvyšuje obliba online seznamek?

Jak se seznamujeme a zamilováváme v 21. století? Online seznamování přetváří náš způsob, jakým uvažujeme o lásce. V posledním desetiletí online seznamování vyvrací tradiční způsoby, jak hledáme milostné partnery. Jak se změnily představy o lásce? Proč jsou online seznamky stále oblíbenější?

Měníme své představy o lásce

První intenzivní představa ve filmech byla: „Láska je něco, na co můžeme narazit, náhle, zažít nečekané střetnutí.“ Další silný příběh lásky tvořila myšlenka: „Láska je slepá, princezna se může zamilovat do chasníka a láska zdolá sociální hranice.“ To je ale nyní zpochybněno, když se totiž seznamujeme online, tvoříme si kritéria pro hledání. Nenarážíme do lásky, my ji vyhledáváme.

Třetí příběh představy o lásce vypadá takto: „Tam venku je někdo pro nás, druhá polovička, spřízněná duše.“ A my toho človíčka prostě musíme najít. Tato idea se slučuje s online seznamováním. Postrkuje nás k tomu, abychom byli aktivní, šli a hledali. Neměli bychom jen vyčkávat doma, až se spřízněná duše odněkud vynoří.

A tak začínáme o lásce přemýšlet jinak. Mění se postupy, jak ji líčíme ve filmech, seriálech a knihách a jak si představujeme její fungování. Větší měrou se orientujeme na myšlenku spřízněné duše. A ostatní představy o lásce mizí…

Dříve probíhalo seznamování skrze přátele, kolegy či známé. V současnosti je randění mnohdy soukromou, oddělenou činností, která se účelně odehrává mimo zvědavé oči v naprosto oddělené, individuální sociální sféře.

Online seznamování je značně privátnější. To objasňuje, proč brouzdáme na online seznamkách a co tam děláme (jaké vztahy se z toho vyvíjí).


„Lidé někdy bojují s tím, aby poznali, kdy ukončit online seznamování a opustit single život. S tolika dostupnými možnostmi se může začít zdát, že se vždycky najde někdo lepší, když budete jen swipovat.“


Liesel Sharabi, odborná asistentka na Hugh Downs School of Human Communication a ředitelka Relationships and Technology Lab na Arizona State University.

Online seznamování je značně soukromější

Zažíváme sexuální svobodu

Na seznamkách se setkáváme s mnoha sexuálními partnery. Je jednodušší mít krátkodobý vztah, abychom se snadno spojili a rozpojili. Tyto lidi odjinud neznáme, nevyžadujeme je znovu potkat. A to je sexuálně osvobozující. Nabízí se tak možnost sexuálně experimentovat.

Tato svoboda je podstatná hlavně kvůli dvojímu metru, který se stále aplikuje na ženy, a ukazuje na to, že sexuální chování žen se neustále hodnotí rozdílně a striktněji než chování mužů.

Na online seznamovacích platformách se ženy uvolní, utečou z obyčejného světa, mohou se dopouštět sexuálního chování, které by bylo označováno za „deviantní“, a zároveň si před svými přáteli, kolegy a rodinou zachovají náležitou image. Snadno tak všichni oddělíme svůj společenský obraz od svého sexuálního chování. Máme zkrátka lehčí přístup k partnerům a sexu.

Tip: Potřebujete chlapský dárek pro partnera, kolegu, tatínka? Inspirujte se na originální dárky pro muže.

Hledáme někoho, kdo „splňuje všechny požadavky“

Online seznamky používají lidé z nejrůznějších prostředí, přesto ale obvykle vyhledáváme partnery ze své vlastní sociální třídy a vyznání. V budoucnu můžeme očekávat, že tyto platformy budou mít silnější pozici v tom, jak se budeme seznamovat, pravděpodobně to povzbudí názor, abychom oddělili svůj sexuální život od zbylých součástí života. 

V této době se již ve větším počtu seznamujeme online. Nastavujeme svá kritéria hledání jako výška, příjem. Hledáme někoho, kdo splňuje všechny naše požadavky. Jenže někdy pak zjistíme, že splňovat všechny požadavky nestačí, zvláště když tam není žádná chemie, a tak začneme pociťovat frustraci. Je tedy vhodnější, abychom někoho poznali a prozkoumali s ním komunikaci, než abychom se zaměřili jen na povrchní rysy.

A jak to máte vy? Užíváte si online seznamování?