U dermatologa často uslyšíte větu: „Máte rádi svá znaménka? Nezaznamenali jste nějaké změny, co se znamének týče?“. A ona prevence je opravdu důležitá, potvrzuje doktorka Christina Chun.
Naše kůže funguje vlastně jako taková ochranná bariéra, která pokrývá celé lidské tělo a chrání jeho vnitřní orgány. Většina lidí ale zapomíná na to, že tak, jak kůže chrání tělo, i lidé by měli chránit svoji kůži. Protože některé vnější i vnitřní agrese podporují výskyt několika kožních problémů, od jednoduchého podráždění až po rakovinu. Zjistěte, jak právě tu včas rozpoznat a být tak schopen včas zajít k lékaři.
Co je to vlastně znaménko
Znaménko je vlastně aglomerace melanocytů (pigmentové buňky) na povrchu kůže. Aby dermatologové zjistili, zda je rakovinotvorné či nikoliv, musí znát určitá pravidla.
- Asymetrické znaménko – Znaménko není symetrické, což se jednoduše pozná podle toho, když do jeho středu imaginárně nakreslíte rovnou čáru a obě strany nejsou stejné.
- Nepravidelné okraje
- Různé barvy – Znaménko hraje všemi různými barvami, přes růžovou až po tmavě hnědou.
- Velikost
- Evoluce – Jakákoli změna barvy, tvaru nebo velikosti, nebo třeba výskyt svědění nebo krvácení. To vše by mělo vést k návštěvě lékaře, aby znaménko zkontroloval.
Nejnebezpečnější je melanom
Existují vlastně 3 druhy znamének, z nichž úplně nejnebezpečnější je melanom. Ten pochází z melanocytů, což jsou buňky zodpovědné za tvorbu melaninu, přirozeného pigmentu, který dodává kůži, vlasům nebo třeba očím barvu. Vyznačuje se docela rychlým růstem a má schopnost se rychle rozšířit do jiných orgánů.
Když se dostane do jiného orgánu, může tím ohrozit život lidí, kteří na tvorbu melanomu trpí. Obvykle se začne vyvíjet z obyčejných znamének, takže je hodně důležité svá znaménka kontrolovat, abyste si rychle všimli nějakých změn.
Existuje léčba pro rakovinu kůže
Existuje několik způsobů léčby rakoviny kůže, kromě melanomu, od úplně jednoduchých lékařských ošetření až po komplikované chirurgické zákroky.
Také jsou k dostání chemické peelingy, kdy na postiženou část nanesete kyselinu k odstranění horních vrstev. Dále existuje kryochirurgie, která zabíjí rakovinotvorné buňky jejich zmrazením.
V neposlední řadě je k dostání také laser, který tyto nádory spaluje. Chcete-li snížit riziko vzniku rakoviny kůže, chraňte se před slunečním světlem tak, že si celé tělo potřete velkou vrstvou opalovacího krému.
Důležité také je nenavštěvovat moc často solárium. Rovněž se doporučuje provádět pravidelné samovyšetřování a jakmile byste měli nějaké pochybnosti, neváhejte se vydat za svým lékařem.
Zdroj: Healthline