Jak rozlišit běžná kožní znaménka od rakoviny: Tyto body pomohou rozpoznat onemocnění včas. Zkontrolujte své tělo ještě dnes

Některá znaménka na kůži mohou být často příznakem nebezpečné rakoviny kůže. Tyto jednotlivé body vám pomohou rozpoznat onemocnění včas.  

Přestože je kůže jedním z největších orgánů lidského těla a je pro přežití nejdůležitější, mnoho lidí se k ní nechová s takovou péčí, jakou si zaslouží. Je proto důležité tuto část těla neustále kontrolovat a všímat si změn, které se na ní objevily. Pihy, znaménka nebo cokoliv jiného totiž mohou být známkou závažných problémů, jako například melanomu, nejnebezpečnější formy rakoviny kůže. Problém však můžete rozpoznat zavčasu, a to pomocí níže uvedených způsobů.

Asymetrie

Normální, nezhoubné a zároveň také neškodné znaménko je vždy symetrické. Většinou se objeví ve formě kruhu nebo jiného pravidelného tvaru. Melanomy neboli rakovinná znaménka však mají naopak nepravidelný tvar. Pokud si tedy na své kůži všimnete asymetrického znaménka, rozhodně neváhejte navštívit svého praktického lékaře.

Vroubkované okraje

Nenádorová znaménka mají vždy hladké okraje – jejich obrysy jsou jasné a mají symetrický tvar. Pokud se ovšem jedná o rakovinu, okraje znamének bývají zpravidla vroubkované, nerovnoměrné a s rozmazanými okraji. Pokud tedy na vaší kůži vidíte hnědou tečku s nejasným tvarem, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

Barva

Nezhoubné znaménko má obvykle oranžový nebo hnědý odstín, který je vždy rovnoměrný, a rakovinná znaménka mají naopak více barev a odstínů. Pokud si tedy všimnete na sobě skvrn s různými odstíny a zvláštním rozložením barev, rozhodně byste měli jednat co nejdříve.

Průměr

Běžná mateřská znaménka nebývají v průměru větší než guma od tužky (neměla by však nikdy přesahovat průměr 6 milimetrů). Pokud je ovšem skvrna větší, rozhodně byste to měli probrat se svým praktickým lékařem.

Šíření znamének

Poslední, ovšem jasným příznakem rakoviny kůže je šíření znamének. Pokud jste si tedy všimli, že se na vašem těle objevuje stále více skvrn, změnil se jejich tvar, barva nebo velikost, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit odborníka. Může se totiž jednat o nebezpečný melanom.

Ochrana kůže a prevence rakoviny

Abyste snížili své riziko vzniku rakoviny kůže, můžete začít dodržovat několik jednoduchých pravidel, díky kterým získáte lepší prevenci. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Začněte používat ochranu proti slunci každý den, nejen když jste na pláži nebo u bazénu. Také se vždy ujistěte, že krém, který používáte, chrání před UVA a UVB zářením s ochranným faktorem alespoň 15.
  • Snažte se vyhýbat soláriím, která uživatele vystavují přímému působení UVA a UVB záření. Ty totiž způsobují předčasné stárnutí a mohou vést k onemocnění očí nebo dokonce samotné rakovině.
  • Vždy si prohlédněte všechna zákoutí svého těla, nejen zjevná místa. Melanom se sice nejčastěji vyskytuje na kůži náchylné ke slunci, ale ve skutečnosti se může objevit kdekoli. Nezapomínejte si proto zkontrolovat také nohy, prsty a intimní partie.
  • Nejlepší prevencí rakoviny kůže je každoroční návštěva dermatologa. Pokud si tedy chcete být jisti, rozhodně neváhejte kontaktovat toho nejbližšího ve vašem okolí a domluvte si první schůzku.