Roadtripová dobrodružství po Evropě. Kam se vydat?

Jen vzít tašku, dostatečnou zásobu jídla, auto a vyrazit, kam vás kola zavezou. Pokud máte spolehlivý vůz a dobrodruha v srdci, můžete se vydat prakticky kamkoliv – za přírodními krásami, historií nebo třeba kulturním bohatstvím jiných zemí. Vypravte se s námi do míst známých i neznámých a prožijte dovolenou po svém.

Bez auta to nepojede

Základem správného road tripu je samozřejmě auto. Jestliže ho nemáte, nezoufejte, existuje hned několik možností, jak jej sehnat. Jako první se nabízí vůz koupit. Buď se můžete porozhlédnout po zbrusu nových modelech v automobilových showroomech, případně můžete zvolit levnější, bazarový prodej aut. Skvělou příležitostí je také půjčení, což se hodí v případě, že plánujete road trip po vzdálenějších zemích, například Británii nebo USA. Pokud jste skutečný nebojsa, můžete také vyzkoušet cestování stopem. To je však časově náročnější a nakonec se ani nemusíte dostat k vytyčeným cílům.

Česko a Slovensko, země zaslíbené

Za zázraky se při výletování autem nemusíte vydávat daleko. Naše české a slovenské kotliny nabízejí spoustu krás. Pakliže nechcete jezdit jen po malebných hradech a zámcích či okouzlujících přírodních památkách, můžete se vydat po obvodu hranic a objevovat vše od zapadlých šumavských vesniček přes jihomoravské vinohrady až po zasněžené štíty Tater.

Nebuďte peciválové a vydejte se za humna

Mnoho Čechů a Slováků v létě jezdí autem k moři, nejčastěji pak do Itálie či Chorvatska. Jestliže patříte mezi ně, můžete si cestu zpestřit dalšími výlety. Při cestě do Itálie budou přirozenou zastávkou Alpy a Tyrolsko. Zajet si můžete k Lago di Garda nebo západnějšímu Lago di Como. Obě jezera se nacházejí poblíž velkých měst, která také stojí za prohlídku. Do Chorvatska pravděpodobně pojedete přes Rakousko a Slovinsko. Při té příležitosti můžete navštívit Štýrský Hradec, slovinské Alpy, nádherné jezero Bled, dále třeba chorvatské hlavní město Záhřeb, pivovar v Karlovaci nebo proslulá Plitvická jezera. V případě cesty přes Maďarsko se nabízí příležitost blíže prozkoumat místní lázeňská města.

Vzhůru do světa a ještě dál

Po Evropě je spoustu dalších míst k objevování, nejen těch bezprostředně za hranicemi. Výlet si můžete udělat po pobřeží Francie až do Španělska, kde si vychutnáte skvělé tapas a romantické večery se sklenkou vína. Pokud máte raději chladnější podnebí a přírodu, určitě vás ohromí norská a švédská divočina, přičemž dobrodruhy pak možná nalákají dosud neproslavené krásy Finska. Nádhernou přírodu a zajímavou historii najdete i v Británii a Irsku. Ač si nejspíš budete muset chvíli zvykat na opačný směr jízdy, dovolená na těchto ostrovech rozhodně stojí za to. Od historické Anglie přes nádherně zelený Wales až po drsnou skotskou vysočinu můžete díky autu objevit mnoho oblastí, do kterých příliš turistů nezavítá. Podcenit byste neměli ani Irsko. Především sever a západ ukrývá autentickou kulturu v irsky mluvících oblastech zvaných Gaeltacht a nezapomenutelné zážitky v srdci přírody.

Pro správný road trip jsou hlavní dvě věci – smysl pro dobrodružství a spolehlivý vůz, který vás doveze do vašich vysněných destinací. Vše ostatní už jsou jen detaily, které se dají vyřešit po cestě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*