
Řízení aut ve vyšším věku může být obtížnější, což si žádá potvrzení o způsobilosti. Ministerstvo zdravotnictví vysvětlilo, jak to tedy vlastně je.
Senioři ve vyšším věku stále mohou řídit motorová vozidla, ale potřebují k tomu několik určitých povolení a úspěšných posudků. Tyto dokumenty mohou získat od odborného lékaře, a to dle § 84 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, na základě prohlášení žadatele či držitele řidičského oprávnění. V případě, že by však posouzení nevyšlo, musí řidič vrátit „papíry“ a nebude mu umožněno legálně řídit jakýkoli vůz.
Řízení v pokročilém věku má svá pravidla
Podle Ministerstva zdravotnictví je lékařská prohlídka provedená posuzujícím lékařem povinným krokem před jeho vydáním, pokud senior potřebuje posudek. Pravidelně ji musí absolvovat držitelé řidičského oprávnění nejdříve šest měsíců před dovršením a nejpozději v den dovršení 65 a 68 let. Jakmile poté řidič dosáhne věku 68 let, musí pak na tuto pravidelnou prohlídku chodit každé dva roky.
Zaměřuje se především na nemoci, které by mohly ovlivňovat způsobilost k řízení motorového vozidla. Stejně tak je součástí odborného vyšetření potřebného pro zjištění způsobilosti komplexní fyzikální vyšetření, vč. orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu, rovnováhy a orientačního neurologického vyšetření. Dále může posuzující osoba v případě podezření na psychickou nemoc žádat konzultace s dopravním nebo klinickým psychologem.
Od dubna 2025 nastává zásadní změna v oblasti vyplácení důchodů. Týká se to naprosto všech
Další vyšetření mohou být nutná také u osob trpících epilepsií či dalšími poruchami vědomí, stejně jako poruchami intelektu. Pokud jste tedy dosáhli seniorského věku, rozhodně řízení nepodceňujte a vždy se ujistěte, že jste způsobilí a nehrozí vám ani vašemu okolí na silnice v důsledku zdravotních obtíží žádné nebezpečí. Na webu SvětKreativity jsme také psali o nálezu 200 veteránů v zaprášené stodole.
Napište komentář