Žena zachránila manželovi život. Transplantace ledvin s nepřesnou shodou byla úspěšná

Fotografie: Carol VanHook / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ne každý pár se vždy shodne v určitých věcech. Manželé tu ale jsou jeden pro druhého, stejně tak jako tato žena, která se shodovala se svým manželem. Tím mu dokonce zachránila život.

Dexter Holaday žil se vzácnou genetickou poruchou zvanou polycystická choroba ledvin. Bohužel to zašlo do fáze, kdy byla transplantace ledvin nevyhnutelná, a tak se začal hledat vhodný dárce. S touto chorobou byla ale malá šance najít přesnou shodu, takže se z toho stala spíše hra na čekání, která se opravdu protáhla.

Nezbytná potřeba žijících dárců

Ledviny žijících dárců jsou obecně zdravější než ledviny zemřelých dárců. V roce 2022 však žijící dárci tvořili pouze 29,7 % všech transplantací ledvin na celostátní úrovni, což zdůrazňuje jejich nezbytnou potřebu. Navzdory vzácnosti žijících dárců ledvin, Dexter a jeho manželka June začali hledat shodu. Zasílali letáky, pohlednice a sdíleli svůj příběh všude možně.

Někteří se ani nedočkají

V současnosti na ledvinu čeká více než 90 000 lidí po celé zemi. Průměrná doba čekání na ledvinu od zemřelého dárce je tři až pět let. U živých lidí jsou tyto statistky různé, avšak podle National Kidney Foundation v USA při čekání na transplantaci zemře více než 22 lidí denně. June Holaday se navzdory času a vzhledem k jiné krevní skupině rozhodla, že se přesto nechá otestovat jako dárkyně. Šance ale byly extrémně malé.

Manželka se stala vhodnou dárkyní

Po měsících testování June Holaday zjistila, že její ledviny jsou pro Dextera naprosto ideální. S tím, že by o jednu přišla, se rychle vyrovnala, a rozhodla se tedy poskytnout svému manželovi dar života. Samotná transplantační operace žijících dárců probíhá současně v místnostech vedle sebe, aby se zajistila rychlá a bezpečná transplantace orgánu. Stejným postupem prošli i Holadayovi.

Je možná transplantace s nepřesnou shodou ledvin?

Transplantace proběhla bez komplikací, byť se nejednalo o přesnou shodu. Chirurg Dageford společně s chirurgem Eliasem však podotkli, že se při transplantaci ledvin nemusí jednat o přesnou shodu. Pravděpodobnost, že takový případ nastane, je 1 : 100 000 a vzhledem k dnešním technologiím a moderní výbavě je tato transplantace s nepřesnou shodou pro chirurgy hračka.

Dárkyně nabádá ostatní, aby šli darovat

Dexter Holaday řekl, že je neskutečně vděčný za svou manželku a to, co udělala, popsal jako „neskutečné“. June Holaday nazvala svou darovanou ledvinu jen jako „náhradní“ a chce povzbudit ostatní, aby se přihlásili jako žijící dárci, jelikož na jedné ledvině může fungovat kdokoliv. S tím ne každý úplně souhlasí, ale její skutek je samozřejmě pro všechny obdivuhodný.

Zdroj: Goodmorningamerica

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*