Šijeme na kvalitních strojích. Jak na to?

Fotografie: Depositphotos

Baví vás šití a vyšívání? Pokud rádi vytváříte kousek oděvů pro sebe, blízké, nebo chcete své výtvory dokonce prodávat, neobejdete se bez dobrého šicího. Jestli chcete mít profesionální stehy a kousky, které ve švu neprasknou po prvním nošení, pak musíte mít i overlock. A víte, jaké možnosti nabízí dnešní vyšívací stroje? Třeba vám vyšijí fotografii dle předlohy.

Šicí stroje? Nákup za to stojí.

Pro někoho je to relax, pro jiného možnost, jak si něco přivydělat. Nemusíte zrovna šít velké kolekce, stačí vytvářet třeba jen doplňky. I ty však musí mít profesionální podobu. A i když ušijete top bez ramínek, kdy v podstatě spojíte jen dva kusy látky, nelze to udělat základním stehem na stroji po mamince. Nebude pružit, oděv nebude mít pojistku tzv. overlockového stehu, kdy za onou základní řadou je ještě zapošití, jež zachrání situaci. Kdyby se první řada přetrhla, je tam ještě další a nositelka neskončí nahá. Když už se tedy rozhodnete vydělávat si ručně šitými výrobky, pak je třeba koupit si nejen šicí stroje, ale i overclock, aby zákazník viděl steh, na který je zvyklý z běžných obchodů. Nebojte se však, že byste museli investovat velké peníze do vymakaného stroje. Výrobky tradičních značek jsou sice dražší při nákupu, ve finále se vám ale vyplatí. Pokud je budete mít jako zdroj výdělku, pak určitě. Ale i když to bude vaše hobby, rozhodně je lepší koupit produkt od osvědčené firmy. Jednak je kvalitnější. K dispozici pak budete mít i servis. A navíc, k vybranému stroji si budete moct dokoupit komponenty, kterými vlastnosti stroje vylepšíte. U no name značek ze supermarketu, které u nás často nemají ani zastoupení a je možné, že značka během pár let z trhu zmizí, toto nemůžete čekat.

Co je overlock a coverlock?

Šicích strojů existuje spousta typů. Zmínili jsme overlocky. Jeho předností je sice jeden steh, zato pevný a pružný. Látka se ani nebude třepit, steh se nebude zadrhovat a oblečení bude vypadat tak, jak jej vytvoří jen profesionál. Pružnost overlockového stehu je zkrátka mnohem lepší. A i když overlock nabízí jen jednu variaci stehu, můžete si jej vylepšit patkami. Například s tou pro neviditelný steh. Jestli potřebujete opravdu pružné stehy, které se dělají například na spodním prádle, pak pro vás jsou ideální coverlocky.

Vyšívací stroj dnes umí přenášet i fotografie

Dříve byl jeden stroj na všechno. Uměl několik stehů, a pokud jsme si chtěli vyobrazit třeba květinu, museli jsme látku otáčet a vytvářet motiv složitě. Dnes? Vyšívací stroje motiv zhotoví samy. K dispozici je totiž mnoho komponentů, mezi které patří i různé softwary s pestrými motivy nebo šablonami, podle nichž se na látku vyšije daný motiv. Pořídit si lze i řezací plotry. Ty se používají jako skener, kdy si daný motiv sami nakreslíte nebo si něco ofotíte a řezací plotr udělá obrys řezací šablony, kterou vy posléze vyšijete na látku. Není to nijak složité, nemusíte ani pracovat ve složitých designových programech. Budete mít zkrátka reálný motiv, který si vymyslíte, vyšitý na látce.

Jaký šicí a vyšívací stroj koupit?

Jestli se nevyznáte mezi značkami šicích strojů, spoléhejte na tradici. Nekupujte tedy neznámé značky, které jsou v akcích supermarketů. Spolehněte se na firmu, jež má letitou tradici. A takových zase moc není, aby se z výběru zatočila hlava. Například Brother je společnost, která vyrábí elitní šicí a vyšívací stroje už více desetiletí a rovněž nabízí i bohatou nabídku příslušenství. Tyto tradiční šicí stroje od osvědčených značek dnes nejsou ani kdovíjak drahé, ty nejlevnější vás vyjdou na 3 000 korun, což není vzhledem k výdrži tak hrozné. Splňte si své kreativní sny hned teď.