Sousedé slyšeli z vedlejšího bytu pláč a zavolali policii. Po vykopnutí dveří policisté objevili pár důchodců, kteří byli v opravdu špatném psychickém stavu

Fotografie: Depositphotos

Staří lidé se znovu stávají dětmi. Často na toto rčení zapomínáme, a přitom je tak pravdivé. Vyžadují pozornost, lásku, vztekají se a někdy také bezdůvodně pláčou.

Do bytu staršího páru v Římě okamžitě přispěchala policie. Sousedé totiž byli přesvědčeni, že zde byl spáchán zločin. To, co policisté uviděli po vstupu do bytu, jim však zlomilo srdce. Nejprve se totiž domnívali, že v bytě může být zloděj nebo násilník. Nejednalo se však o nikoho jiného, než o starý manželský pár – 84letou Jole a jejího 94letého manžela. Italští senioři plakali poté, co zhlédli televizi.

Manžele přepadl smutek

Senioři byli nešťastní kvůli tragickým a depresivním zprávám v televizi. Přepadla je také samota a už nedokázali potlačit svůj smutek a propukli v pláč. Jole a Michele jsou manželé už téměř 70 let a již dlouho neměli návštěvu a jediné, co jim dělalo společnost, byla televize. V tento den se objevila spousta depresivních zpráv, které pár očividně rozrušily a přiměly je křičet tak zoufale, že nakonec někdo zavolal policii.

Fotografie: Freepik

Policisté jim pomohli

Přivolaní policisté se asi hodinu snažili dostat do bytu. Slyšeli pláč a také hádky, senioři s nimi komunikovali. Chtěli, aby odešli, že se nic neděje. Nakonec je ale dovnitř pustili. Jak se později ukázalo, manželé Appiovi, kteří se stále hádají a zase usmiřují, trpí osamělostí a ztrácejí se ve chvílích zoufalství.

Fotografie: Depositphotos

Když hlídka čtyř policistů po vstupu do bytu zjistila, že je pár v dobrém zdravotním stavu a „není koho zachraňovat“, rozhodla se o seniory postarat. Koupili jim ovoce, mléko, chleba, manželé si dokonce řekli o Coca-Colu. Policisté se rozhodli, že seniorům uvaří špagety a společně poobědvají. Staroušci jim ukazovali své fotografie z mládí a dojalo je to. Senioři uváděli, že jen chtějí být méně sami.

Hrozba jménem osamělost

Mnozí z nás si to neuvědomujeme, jsme mladí, vitální, máme práci, kolegy, přátele i rodinu. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy cítili bezvýznamní, že na světě nikoho nemáte. Osamělost je bohužel častým problémem starších lidí. Děti odcházejí z domova a začínají dospělý život – zapomínají na své rodiče. Všichni bychom měli těmto lidem věnovat více pozornosti. Pokud budeme mít štěstí, jednoho dne se staneme jedním z nich.

Fotografie: Freepik

Základní potřebou člověka je vytváření vazeb s ostatními. Kdo nechce být  osamělý, má potřebu navazovat nové sociální kontakty. Neboť ty odhánějí samotu zdaleka nejúčinněji.

V souvislosti s tím by si každý člověk měl pokládat otázku, co ho zajímá, k čemu má přátele nebo kde potká lidi s podobnými zájmy. Starší lidé mají šanci získat nové kontakty v různých seniorských klubech, na cestách, při výletech, při kulturních akcích. Na prvním místě by však nepochybně vždy měla být rodina.

Zdroj: La Repubblica

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]