
Po letech relativního klidu se spalničky opět šíří Evropou. V britské nemocnici dítě podlehlo komplikacím a lékaři varují před kolapsy rezervoáru kolektivní imunity.
Nemoc, která byla ještě před pár desetiletími považována za téměř vymýcenou, opět zabíjí. V první polovině července 2025 potvrdili podle BBC lékaři z dětského oddělení Liverpoolské nemocnice Alder Hey úmrtí malého pacienta po komplikacích způsobených spalničkami. Úmrtí je prvním takovým případem ve Velké Británii za posledních pět let a přichází v době, kdy proočkovanost proti spalničkám v některých regionech poklesla až pod kritickou hranici.
Příznaky, které nebyly podceněny
Podle tiskového mluvčího nemocnice přijali lékaři v posledních týdnech do Alder Hey už sedmnáct dětí s klasickými příznaky spalniček. Mezi ty patří vysoká horečka, kašel, vyrážka a zánět spojivek, jak vyjmenovává Healthline.
U jednoho z atypických případů došlo během hospitalizace k závažným komplikacím: virus napadl dýchací cesty natolik, že dítě vyžadovalo intenzivní péči a mechanickou podporu dýchání. Navzdory maximálnímu úsilí specialistů infekce vyústila v krvácení do plic a selhání oběhového systému, které skončilo fatálně.
Lékaři mají strach ze závažné choroby, která se nebezpečně rychle šíří. Nakazit vás může tento hmyz
Klesající proočkovanost může vést k epidemii
Za nárůstem nových případů stojí zejména propad v procentu očkovaných dětí. Zatímco WHO doporučuje 95% proočkovanost pro udržení kolektivní imunity. Experti upozorňují, že každé procento pod touto hranicí otvírá prostor pro lavinovitý výskyt nákazy, která se šíří kapénkovou infekcí až 4x rychleji než chřipka.
Šíření mimo Británii: stav na kontinentu
Podobný scénář se odehrává i jinde v Evropě. Polští hygienici zaznamenali v prvním kvartále roku 2025 osminásobný nárůst případů spalniček (z 36 na 279) a v Itálii zasáhla nová vlna jižní regiony, kde proočkovanost klesla pod 80 %. Německý Institut Roberta Kocha dokonce varoval, že bez okamžitého zásahu mohou spalničky během podzimní sezony vyvolat tisíce nových hospitalizací a desítky úmrtí. Ani Česká republika není výjimkou. Aby se co nejvíce omezilo šíření spalniček, vyzvalo tuzemské ministerstvo zdravotnictví lékaře k důsledné prevenci už letos v dubnu.
Co teď dělat? Odborné výzvy a doporučení
Epidemiologové i zástupci nemocnic vyzývají vlády, aby spustily okamžité očkovací kampaně – především mezi dospělými, kteří možná vůbec nedostali druhou dávku vakcíny MMR (spalničky, příušnice, zarděnky). Dále doporučují:
-
Bezodkladné doočkování všech dětí od 12 měsíců, které ještě nedostaly druhou dávku.
-
Revize očkovacích záznamů ve školách a školkách s povinnými přeočkovacími akcemi.
-
Veřejné osvětové kampaně proti dezinformacím o vakcínách, jež jsou bezpečné a účinné více než 50 let.
Varování lékařů je jasné: „Nechceme se vracet k éře, kdy spalničky znamenaly smrt a trvalé následky. Každá nevyužitá dávka vakcíny je zbytečně promarněný život,“ apeluje podle TN Dr. Vanessa Salibová z UKHSA.
Zdroj: TN, Healthline, SVL, BBC
Napište komentář