Starou vanu není nutné vyhazovat, lze z ní vyrobit unikátní zahradní jezírko

Jsme zvyklí vyhazovat staré věci, které nám mohou ještě posloužit. Příkladem jsou staré vany, ze kterých je možné udělat i zahradní jezírko. Že to není možné? Ale je. Stačí jenom vědět, jak na to. Jde navíc o postup, který je extrémně jednoduchý. Má ale i své další výhody. Není třeba využívat plast, stejně jako není třeba utrácet jakékoliv peníze, když se dá využít něco, co máte běžně doma a co chcete vyhodit. Zajímá vás, jak se dá zahradní jezírko vyrobit z obyčejné vany? Pokud ano, podívejte se na postup.

Nejprve jáma, do které přijde vana

Vše začíná poměrně náročnou prací. Aby zahradní jezírko vůbec vzniklo, je samozřejmě třeba vykopat odpovídající jámu. Takovou, aby se do ní vešla samotná vana. Půjčení bagru se v tomto případě příliš nevyplatí a tak je na místě vzít lopatu a krumpáč a začít kopat ručně. Jakmile je jáma hotová, je možné do ní postavit vanu a obklopit ji dostatkem zeminy tak, aby dokonale držela. Také je třeba okolí vany obsypat pískem, který ji pomůže lépe zarovnat s ostatním terénem.

Druhou fází je obvodový lem zahradního jezírka

I tady je možné improvizovat a použít materiály, které se vám na zahradě jenom válí a které již nevyužijete. Může se jednat třeba o různé staré kusy vlnitých plechů, které rozřežete na požadovanou velikost a vytvoříte kolem nich obvodový lem. Ten tvořte podle toho, jak velké chcete jezírko mít a hlavně myslete i na jeho výsledný tvar.

Použijte černou pevnou folii

Na ní rozhodně nešetřete. Kvalita je velmi důležitá, jelikož to bude právě tato folie, která udrží vodu tam, kde ji potřebujete mít. Jedině ta pomůže k tomu, aby vaše zahradní jezírko nebylo prázdné. S instalací folie začněte uvnitř samotné vany a postupně ji vytahujte až k hlavnímu lemu. Měla by být vždy v kontaktu s podložkou, tedy se samotnou vanou, ale i zeminou. Následně ji přehněte přes lem a upevněte tak, aby neklouzala dolů.

Vyzkoušejte pevnost a začněte finální práce

Jak? Pomocí vody. Své improvizované zahradní jezírko napusťte vodou a počkejte do druhého dne. Je vše v pořádku, vše drží a vše vypadá jak má? Potom máte vyhráno a už stačí jenom několik finálních kroků. Na zvýšené dno můžete umístit kameny, které pomohou držet folii tam kde má být. Kameny můžete své jezírko také ohraničit. Dále už zbývají nějaké ty vodní rostliny, skalka a dodělání okolí. A výsledek? Naprosto dokonalý. Jenom málokdo by čekal, že na začátku bylo něco tak obyčejného, jako je stará vana.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]