Dcera neměla ani tušení, co tatínek ukrýval ve starém domě. Statisíce mincí však mají problém prodat

staré mince
Fotografie: Freepik

Vyklízeli dům po zesnulém otci a našli v něm více než milion kusů mincí. Ukázalo se však, že tento poklad nebude tak jednoduché zpeněžit.

Jeho tchán zemřel již před 10 lety, dům se však rozhodl vyklidit, až když se z něj odstěhoval i jeho starý bratr. Když se konečně zeť mohl pustit do probírání starých věcí v domě, očekával opravdu ledacos. Jeho tchán byl sběratelem všelijakého harampádí a nikdy nic nevyhodil. Vyklízecí práce tak zabraly hodně času. Když už se zdálo, že bude hotovo, narazil muž na úzký prostor pod schody, kde objevil skutečný poklad.

Dcera neměla ani tušení, co tatínek ukrývá

John Reyes a jeho manželka se pustili do vyklízení domu v kalifornském Los Angeles. Poté, co její otec již před 10 lety zemřel a jeho bratr se z domu odstěhoval, bylo potřeba něco s domem provést. Věděli, že to nebude nic jednoduchého, protože dům byl plný nejrůznějších věcí a vše vytřídit a odvézt jim dalo velkou práci. Když byli téměř hotoví, objevil John úzký prostor v domě, který byl nacpán desítkami pytlů plných mincí.

Jeho tchán Fritz přišel do Ameriky z Německa a usadil se v Los Angeles v domě ze začátku století. Jeho dcera neměla ani ponětí, že otec doma ukrývá takový poklad. Jednalo se o jednocentové mince, které byly vyrobeny před rokem 1943 a byly z mědi. Ta se během války přestala pro svoji vzácnost k výrobě mincí používat a byla nahrazena zinkem.

Manželé tak stále vytahovali jeden pytel mincí za druhým a vyklízení nebralo konce. Když je konečně všechny vytáhli na pravdu boží, podle váhy odhadli, že zde musí být více než milion kusů. Netušili, jakou by mohly mít mince hodnotu, ale brzy se začalo ukazovat, že se jedná spíše o danajský dar. Takové obrovské množství mincí totiž nikdo nechtěl.

Mince nikdo nechtěl, nabídli je za zlomek hodnoty

Banky je odmítaly s tím, že nemají tak velké skladovací prostory, aby staré mince uložily. Jejich hodnota byla také sporná. Čistě nominálně by za ně mohli manželé inkasovat přibližně 200 000 korun. Avšak případná sběratelská hodnota se mohla vyšplhat do závratných výšin. Dalo se totiž předpokládat, že v pytlích se budou nacházet i velmi cenné mince, za které by sběratelé neváhali zaplatit velké sumy. Ale komu se chce prohlížet milion mincí?

Manželé se nakonec rozhodli, že dají příležitost k případnému zbohatnutí někomu jinému. Nabídli tak všechny mince tomu, kdo jim za ně zaplatí 550 000 Kč. Kupec tak bude mít příležitost probrat se celou sbírkou a vzácnější kusy rozprodat jednotlivě. Manželé však nechtěli trávit měsíce v hromadách centů a raději se rozhodli, že získané peníze investují do rekonstrukce domu, aby ho mohli pronajmout.

Zdroj: FoxNews

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]