Bankovku 200 Kč s tímto označením snadno prodáte za obří částku. Sběratelé pátrají po majitelích

Fotografie: Depositphotos

Peníze, které jsou v oběhu, jsou zcela bez kontroly. Může se tak velmi jednoduše stát, že i do vaší peněženky se dostane taková bankovka, která má mnohem větší hodnotu, než se zdá.

Nominální hodnota každé bankovky je jasně daná, její skutečná hodnota ale může být zcela jiná. Existují totiž bankovky, které se od ostatních liší v těch nejmenších detailech, které je ale dělají vzácnými. Velmi snadno se tak může stát, že ve chvíli, kdy se vám taková bankovka ocitne v rukou, ji jednoduše přehlédnete a pošlete do oběhu dál.

Hodnota může dosahovat několikanásobku původní ceny

V oběhu se nachází bankovky s nižší, ale i například několikanásobně vyšší hodnotou než je na nich udáno. Nemusí se jednat o vzácné bankovky, ale o ty zcela obyčejné, na kterých se ale vyskytuje specifický znak nebo například tiskařská chyba. Kromě tiskařské vady se mezi vzácné bankovky považují taky takové, kterých bylo vyrobeno menší množství.

Podle webu MagazínPortu je pravidlo nacenění takových mincí nebo bankovek ve skutečnosti velmi jednoduché. Čím méně jich bylo vyrobeno, tím větší hodnotu mají. Záleží ale také na jejich kondici, čím méně byly bankovky nebo mince v oběhu, tím méně jsou poškozené a tím vyšší mají kupní hodnotu.

Tisíce Čechů mají v peněžence jednu z těchto desetikorun, za které sběratelé platí obří částky

Nejcennější bankovky mají vadu tisku

Podle webu Ekonomika patří mezi jedny z nejcennějších bankovek dvousetkoruny s tiskařskou vadou vydané v roce 1993. Ty na sobě mají ochranný pásek s nápisem „Republique du Zaire. Mnohem vzácnější jsou ale mince a to hlavně proto, že každý rok se jich vyrobí jiné množství. Snadno se tak stane, že mince z jednoho roku jsou vzácné, protože jejich výroba nebyla tak obsáhlá.

Fotografie: Depositphotos

Z bankovek bychom se měli nejvíce soustředit na ty, které jsou z roku 1993. Většina z nich totiž byla z oběhu stažena, pokud se nám podaří na nějakou narazit, jedná se opravdu o vzácnost. Pokud ale na takovou bankovku narazíme, rada odborníků je ji ihned neprodávat. S tím, jak bude klesat jejich počet v oběhu, bude se zvyšovat jejich kupní hodnota. O dalších vzácných mincích jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali v nedávných článcích.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]