Tisíce Čechů mají v peněžence jednu z těchto desetikorun, za které sběratelé platí obří částky

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

Stále můžete ve svých peněženkách narazit na mince, které mají pro sběratele velkou hodnotu. Podívejte se, jak je poznat.

Celá řada lidí se věnuje sběratelství mincí nebo bankovek a čile s nimi obchoduje. Žádané jsou i některé mince, které stále kolují v oběhu. Jedná se o mince, jež byly vydány v nízkém nákladu nebo vznikly chyboražbou. Za některé dají sběratelé statisíce, jiné prodáte v řádu tisícikorun. Narazit v peněžence na ty opravdu cenné ale není tak jednoduché, protože jejich počet v oběhu je opravdu nízký. Jaké mince se tedy vyplatí sledovat?

Desetikoruna z roku 1993

Tato mince patří asi k těm nejcennějším, jež byste mohli ve své peněžence najít. Poznáte ji tak, že písmenka „KČ“ jsou zhruba poloviční velikosti oproti běžné desetikoruně. Šance, že na ni narazíte, je opravdu velmi malá, protože se jich do oběhu dostalo jen 1 000 kusů. Pokud ji však najdete, pak vězte, že jde prodat za statisíce korun. Jak uvádí aukční síň MachoChlapovič, v roce 2022 se jedna taková vydražila za více než půl milionu korun.

Desetikoruna z roku 2000 s Petrovem

Podle webu BlogMincovny má tato mince hodnotu několika tisíc korun. V tomto roce se razily dvě varianty, jedna s hodinovým strojem a druhá s klasickým vyobrazením katedrály Petrov. Zatímco desetikorun se strojkem se vyrazilo pro tento rok mnoho, nejsou tedy nijak vzácné, těch s Petrovem šlo do oběhu pouhých 30 000 kusů. Díky nízkému nákladu se tak stala desetikoruna z roku 2000 žádaná mezi sběrateli. Zároveň je šance na její nalezení mnohem vyšší než u desetikoruny z roku 1993.

S detektorem kovů se poprvé vydal na území, kde stál klášter. Našel vzácnou minci z roku 1777

Další mince s nízkou emisí

Na stránkách ČNB je uveden přesný počet emitovaných mincí pro daný rok. Obecně lze říci, že k vzácnějším mincím, které budou žádané a vyplatí se je schovat, patří ty, jichž se pro daný rok vyrazilo do 30 000 ks. V případě padesátikorun jsou to ročníky 1998, 2002 a 2005. Ty můžete prodat v rozmezí 700–1 500 Kč. K dalším ročníkům, které prodáte za stokoruny, pak patří padesátikoruny z let 2001, 2002, 2006, 2007.

Fotografie: Ricardo Liberato / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Je však důležité připomenout, že o konečné ceně mince také velmi rozhoduje její celkový stav. Bude-li mince hodně opotřebovaná, její prodejní cena se rapidně sníží. Pokud opravdu najdete v peněžence cennou minci, obraťte se s ní na odborníky, kteří vám poradí. Rozhodně se takové mince nesnažte neodborně vyčistit, nechte je v nálezovém stavu. Na SvětěKreativity jsme také psali, že v oběhu kolují dvousetkorunové bankovky v hodnotě až 400 000 Kč.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]