V oběhu kolují dvousetkorunové bankovky, za které lidé mohou získat až 400 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

V oběhu bankovek se objevila jedna, která vzbuzuje velký zájem. Jedná se o speciální bankovku s nádechem Afriky, tento výrobní zmetek pochází z roku 1993.

I přesto, že na každé bankovce je uvedena její hodnota, může se ve skutečnosti jednat o bankovku mnohem cennější. Pokud totiž narazíte na sběratelský kousek, často nezáleží na tom, jakou číslici má na sobě napsáno. Její cena se může vyšplhat až na statisíce a odborníci a sběratelé jsou schopni se o takový kousek téměř poprat.

Vzácná bankovka s nádechem Afriky

Bankovka, která je v současné době považována za vzácnost, se nachází například v rodině Slavomíra Primáka. Sběr mincí a bankovek je u něj považován za rodinnou tradici, tomuto koníčku se věnuje již třetí generace této rodiny. Vzácná bankovka, které se říká také zairovka, patří mezi jeden z nejunikátnějších kousků jeho sbírky.

Bankovka má specifické rysy, podle kterých ji rozpoznáme od ostatních. Jedná se o českou dvousetkorunu, její metalický proužek v sobě ale ukrývá ojedinělý znak. Právě ten ji odlišuje od ostatních bankovek a řadí ji na žebříček nejcennějších bankovek. Znak je možné spatřit při podrobném a detailním zkoumání, na tuto informaci upozorňuje web Čt24.

Češi v peněženkách nevědomky nosí doslova zlatý poklad. Běžná mince má hodnotu statisíců

Nejedná se o jediný vzácný kousek

Bankovka pochází z roku 1993 a na jejím proužku můžeme vidět nápis Republique du Zaire, díky tomu je jedinečná. Obvykle totiž na tomto místě spatříme 200 Kč, v případě této bankovky to vypadá, že někdo během tisku udělal chybu. Předpokládá se, že takových bankovek je v oběhu 30 až 100 kusů, hodnota každé z nich není 200 Kč, může se vyšplhat až na 400 tisíc korun.

Kromě vzácné dvousetkoruny se v oběhu vyskytují také desetikoruny, které byly vyrobené ve stejném roce. Aby byla mince vzácná, musí se na jejím rubu nacházet vyryté datum a její příčná čára se musí nacházet jinde, než je obvyklé. To je informace, která byla sdílena i na sociální síti Facebook. O další vzácné minci, kterou někdo hodil do sbírky pro Armádu spásy, jsme čtenáře deníku SvětKreativity také informovali.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*