S detektorem kovů se poprvé vydal na území, kde stál klášter. Našel vzácnou minci z roku 1777

Fotografie: Depositphotos

Tady se hledačům pokladů opravdu daří. Za krátkou dobu tu došlo hned k několika nálezům cenných mincí. Úspěch slaví i amatéři.

Polský deník Fakt informoval o nálezu holandského zlatého dukátu ve městě Kamień Pomorski, ležícím u Baltského moře. Jedná se už o několikátý nález takové cenné mince v krátké době. Hledání probíhá pod dohledem místního muzea. I tento kousek, který objevil amatérský hledač s detektorem kovů, tak poputuje do muzejní sbírky.

Šel hledat poprvé a hned našel cenou minci

Někdy se říká, že začátečníci mají štěstí. V tomto případě to tak opravdu je. Maciej Ruzik se poprvé se spolkem Svatý Korduli vydal prohledávat určený prostor pomocí detektoru kovů. Pátrání probíhalo ve městě Kamień Pomorski, které patří k těm nejstarším ležícím na pobřeží Baltského moře. Hledalo se na území, kde dříve stával starý dominikánský klášter.

Maciej Ruzik hned napoprvé objevil velmi vzácnou minci z Holandska, konkrétně zlatý dukát z roku 1777. „Emoce byly tak velké, že si toho moc nepamatuji,“ řekl hrdý průzkumník pro zmíněný deník. Nalezená mince byla předána pracovníkům místního zemského muzea a bude vystavena společně s dalšími nálezy v této oblasti. K dalším nedávným nálezům v tomto městě patří také stříbrná mince z roku 1544 nebo měděný groš z roku 1533.

Muž omylem za 800 Kč koupil doslova poklad. Všiml si detailu, díky kterému se prodal za 15 000 000 Kč

Ředitel muzea chce, aby spolek dostal ocenění

Holandské zlaté dukáty byly významnou měnou. Jak uvádí web BNNBreaking, byly tyto mince raženy v Nizozemské republice, která existovala v letech 1581 až 1795. Mince byly vyhledávány pro svůj vysoký obsah zlata a složitý design. Na mincích je vyražena postava rytíře s pozvednutým mečem v jedné ruce a svazkem šípů v druhé, ztělesňující sílu a bdělost.

Ředitel muzea v Kamień Pomorski také uvedl, že amatérský spolek Svatý Korduli přispěl k mnoha cenným nálezům v oblasti. Rád se tak u zemského konzervátora památek ve Štětíně bude zasazovat o to, aby tento spolek získal za svou záslužnou činnost ocenění. Na SvětěKreativity si můžete přečíst o dalším vzácném nálezu. Skupina amatérských hledačů našla plechovku se vzácnými mincemi.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]