Stará dáma porušila předpisy přímo před zraky přítomných policistů. Reakce strážníků jim ovšem vysloužila mnoho chvály

Fotografie: Policie ČR

Při některém porušení zákona musí i policisté trochu přimhouřit oči. To je znát na případu stařenky, která přecházela ulici na nepovoleném místě.

Stalo se to v Bydhošti a případ se hlasitě rozezněl hlavně na sociálních sítích. Ukázalo se totiž, že strážci zákona měli v hlavě kromě služebních postupů také selský rozum. Všechno se odehrálo 1. listopadu, kdy babička o holi potřebovala přejít přes silnici. Kromě aut tam projíždělo i několik policejních motorek a strážníci seniorku zastavili. Pokud by to neprovedli, velmi pravděpodobně by následně došlo k tragédii.

Zoufalá babička na rušné silnici

Stará žena měla viditelné problémy s chůzí. Mužům zákona proto vysvětlila, že na bezpečný přechod nedojde, proto volí tuto velmi riskantní alternativu. Pravda, ulice nebyla zase tak rušná, vzhledem k její pohyblivosti byla ovšem tragédie na dohled. Jak se ukázalo, policie ji trestat nehodlala, a sklidila tím velký virtuální potlesk. Místo toho ji upozornili na hrozící nebezpečí a s přechodem ji pomohli. Jeden z nich ji doprovodil přes celou šířku silnice.

Záznam celé věci se prakticky ihned dostal na sociální sítě a zaujal široké obecenstvo. Přístup strážců zákona většinu uživatelů velmi potěšil a vítali jejich asistenci. „Sláva policistům! Jiní by jí dali pokutu, protože to je přecházení na nepovoleném místě,“ uvedl jeden z komentujících. „No, přesně takhle to má být,“ dodal záhy další. Místo dokazování si vlastní autority tak opravdu prospěli člověku, který to v tu chvíli velmi potřeboval.

Způsob chování, který dnes zaniká

Přístup těchto strážníků je o to cennější, že bezpečnostní složky jsou dnes brány mnohem víc jako zdroj občanské „buzerace“. Mnozí z nich se totiž drží předpisů a nařízení natolik striktně, že komplikují i banální situace. Lidem to pak přináší akorát stres a vztek. Netýká se to ovšem jen policistů, ale i například ochranky různých budov nebo jiných bezpečnostních pracovníků. Člověk by však v každé pozici měl rozlišovat a hodnotit každou situaci jednotlivě.

I klasik science fiction, spisovatel Isaac Asimov, kdysi prohlásil: „Nikdy nedovol morálce, aby ti zabránila udělat správnou věc.“ Obyčejný selský rozum a trocha vlastní iniciativy nikdy neuškodí. Nikdy totiž nevíte, kdy se dostanete do situace, kdy budete sami slevu z pravidel opravdu potřebovat.

Zdroj: Moto