Toxické chování matek páchá na dětech nenávratné škody. Ponesou si je celý život

smutný chlapec
Fotografie: Freepik

Nikdo nezpochybňuje, že rodiče mají na vývoj dítěte zásadní vliv. Pokud však dítě vyrůstá s toxickou matkou, může to na něm zanechat stopy do dospělosti. Zjistěte, jak je poznat.

Zdravý a pečující vztah mezi matkou a dítětem je zásadní pro zdravý emocionální a psychický vývoj dítěte. Ne každý je však tak podpůrný a láskyplný, jak by měl být. Některé matky mohou vykazovat toxické chování, které může mít dlouhodobé důsledky na psychickou pohodu jejich dětí. Podívejte se na osm typických znaků chování, jež uplatňují toxické matky ve výchově.

Emocionální manipulace

Toxické matky často používají emocionální manipulaci jako nástroj k ovládání svých dětí. Mohou je přimět, aby se cítily provinile, odpovědné za matčino štěstí nebo používají citové vydírání, aby dosáhly toho, co chtějí. To může způsobit, že se dítě bude cítit zmatené, úzkostné a neschopné vyvinout si silný pocit vlastní hodnoty.

Přílišná kontrola

Toxická matka může projevovat nadměrnou kontrolu nad životem svého dítěte. Může tak přejímat všechna rozhodnutí za ně, diktovat mu, s kým se může přátelit, a řídit i ty nejmenší každodenní činnosti dítěte. Tato úroveň kontroly může bránit schopnosti dítěte rozvíjet autonomii a nezávislost, které jsou klíčové pro emoční růst.

Zlehčování a bagatelizování

Emoce svého dítěte mohou toxické matky zcela odmítat nebo bagatelizovat. Dítě se tak naučí, že jeho pocity vůbec nejsou důležité, nebo jsou dokonce špatné. To může vést k tomu, že si dítě tato negativní sdělení vezme za svá a začne jim věřit. V konečném důsledku se naučí nedůvěřovat vlastním pocitům a neustále o sobě pochybovat. S tím jdou ruku v ruce pocit méněcennosti a nízké sebevědomí.

matka nadává synovi
Fotografie: Freepik

Narcistické sklony

Narcistické matky mají tendenci soustředit se především na své vlastní potřeby a touhy, a to často na úkor emocionální pohody vlastního dítěte. Takové matky mohou pohlížet na své děti jako na rozšíření sebe samých a očekávat, že uspokojí všechny jejich potřeby a touhy. Toto chování může způsobit, že se dítě bude cítit nedůležité a emocionálně zanedbávané.

Neustálá kritika

Děti manipulativních matek budou často vystavovány kritice. Ať už jde o vzhled, chování, inteligenci nebo schopnosti. Neustálá kritika není dostatečně vyvažována pochvalou za úspěchy a někdy se dítě pochvaly nedočká za žádných okolností. Tato neustálá negativní zpětná vazba může způsobit, že se dítě cítí, jako by nikdy nebylo dost dobré, což opět vede k nízkému sebevědomí se všemi pozdějšími důsledky.

Protekcionismus a nadržování

Matka také může viditelně upřednostňovat jedno z dětí na úkor druhého. A tak pomocí neustálé kritiky, porovnávání a špatného zacházení s těmi „nehodnými“ bude ovládat i vztahy mezi samotnými sourozenci. To může v rodině vytvořit nepřátelské prostředí, které způsobí zášť, žárlivost a poškození sourozeneckých vztahů.

Emocionální nedostupnost

Být vychováván emocionálně nedostupnou matkou je asi to nejhorší, co se dítěti může stát. Takové matky nedokážou dítěti poskytnout lásku, podporu a povzbuzení, které dítě nutně potřebuje, aby prospívalo. Toto emoční zanedbávání může vést k tomu, že se dítě bude cítit nemilované, nechtěné, nehodné lásky a náklonnosti. To pochopitelně silně ovlivní jeho vlastní budoucí vztahy.

Porušování hranic

Toxické matky často bojují s respektováním hranic svých dětí, a to jak emocionálně, tak fyzicky. Mohou narušovat soukromí svých dětí, ignorovat jejich požadavky na osobní prostor nebo přehlížet jejich pocity a názory. Tento nedostatek respektu k hranicím může způsobit, že se dítě ve svém vlastním domově nebude nikdy cítit bezpečně.

Zdroj: PsychologyToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*