Tradiční francouzská cibulová polévka je vždy vynikající volbou. Fantastická chuť vás o tom jistě přesvědčí

Fotografie: Pixabay

Neochutnat francouzskou cibulovou polévku by byla velká chyba. Pár základních surovin překvapivě zaručuje gurmánský zážitek.

Ta pravá francouzská cibulačka má vždy dvě základní ingredience. Tradičně se připravuje ze silného hovězího vývaru a jako druhým nejdůležitějším prvkem je vždy karamelizovaná cibule. Polévka bude vždy tak dobrá, jak dobrý bude její základ. Vše ostatní si přizpůsobuje každý kuchař podle svých chutí. Někteří z nich přidávají bílé či červené víno, další připravují na krémový způsob. Existuje mnoho receptů a každý si nakonec najde svůj nejoblíbenější.

Něco málo z historie

Cibulová polévka patří k nejstarším pokrmům. Protože byla vždy levnou plodinou, využívala se hojně v chudých rodinách. Postupem času si ale tuto surovinu oblíbila i vrchnost. Historie nás vede k úplně první zmínce až do starověkého Říma. Dnešní podobu pravé francouzské cibulačky zřejmě získala až na přelomu 17. a 18.století ve Francii. Traduje se, že se na vzniku francouzské cibulačky podílel sám král Ludvík XV. se svou tetou.

Fotografie: Pixabay

Ingredience na přípravu:

  • 6 červených nebo žlutých cibulí, lze i kombinovat
  • 4 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 2 lžíce másla
  • 1 lžička cukru
  • Sůl
  • 2 stroužky česneku
  • 8 šálků hovězího nebo kuřecího vývaru
  • ½ šálku suchého bílého vína
  • 2 bobkové listy
  • 1polévková lžíce čerstvého nebo ½ lžičky sušeného tymiánu
  • ½ lžičky čerstvě namletého černého pepře
  • 2 lžíce brandy (nemusí být)
  • 1 francouzská bageta
  • Sýr Gruyére nebo parmezán

Postup k přípravě tradiční cibulačky

Prvním a také nejdůležitějším krokem je zkaramelizování cibule. Tu si nakrájejte na půlměsíčky. V hrnci se silným dnem zahřejte na středním ohni 3 lžíce olivového oleje, přidejte cibuli a občas promíchejte do úplného změknutí přibližně 15-20 minut. Poté zvyšte plamen, přilijte zbytek oleje, máslo a za častějšího promíchání cibuli upravujte do zčervenání.

Fotografie: Freepik

Na pomoc s karamelizací přisypte lžičku cukru a restujte až do úplného zhnědnutí. Chce to jistou dávku trpělivosti a odměnou vám bude naprosto výjimečná chuť udávající celý základ polévky, pokud tento krok nepodceníte. Pokud je cibule dostatečně zkaramelizovaná, přidejte česnek a minutu restujte spolu s cibulí. Nyní můžete přidat bobkový list a tymián.

Přidejte do hrnce bílé víno a seškrábejte zhnědlou část ze dna a ze stran hrnce. Přilijte silný hovězí nebo drůbeží vývar a přiveďte k varu. Poté na mírném ohni vařte po dobu 30 minut. Nakonec ochuťte solí a pepřem.

Bobkové listy vyndejte z polévky a nyní můžete přidat brandy. Součástí tradiční francouzské cibulačky jsou zapečené bagety se sýrem. V tomto případě konkrétně švýcarským tvrdým sýrem Guyére s mnohaletou tradicí pojmenovaným podle švýcarské části, ze které pochází i parmazánem.

Fotografie: Pixabay

Už během vaření si vyložte plech pečícím papírem a naskládejte na něj nakrájenou bagetu potřenou z obou stran olivovým olejem. Pečte do mírně zlatého odstínu. Poté tousty otočte a posypejte sýrem Guyére a parmazánem. Těsně před servírováním vraťte do trouby, a ještě chvíli zapečte, dokud se sýr nerozpustí. Známým postupem je také zapékání toustů přímo v polévce v nádobě, ve které se přímo servíruje hostům na stůl. Dobrou chuť!

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]