Někdo by to označil za nepodstatnou věc, faktem ale zůstává, že když vám přijde návštěva a vy jim chcete dát studené pití, je trochu na nic nemít led.
Led se většinou vytváří ve formě kostek. Ty s následně házejí do nápojů či koktejlů a příjemně tím snižují jejich teplotu. Pro jejich výrobu potřebujete samozřejmě mrazák, formy na led a dostatek času. Ten ovšem ne vždy máte a tak hodně lidí vsází na stroj, který dokáže led vytvořit velmi rychle. Pokud ale patříte mezi ten typ lidí, co za takovou věc nechce utrácet a raději si věci sám „vykoumá“, tak právě pro vás dnes přinášíme tyto užitečné triky.
Jak dlouho je potřeba na zamrznutí ledu
Ať už se chystáte si vychutnat koktejl, ovocnou či zeleninovou šťávu, smoothie, mojito či obyčejnou chlazenou vodu s citronem, většinou se při těchto nápojích v létě bez ledu neobejdete. Pro to, abyste měli k dispozici kostky ledu, díky kterým si s přáteli můžete užít svěžího posezení, si potřebujete na tvorbu ledu vyhradit 3 až 4 hodiny času. To je nemyslitelné, zvláště, když zásobník na led máte jen jeden a kostky hned dojdou.
Pokud chcete tento proces urychlit, musíte vzít v potaz několik faktorů, jako třeba velikost vašich forem na led, teplota mrazáku či jídlo, které se v něm nachází. Jako první trik určitě využijte možnost zmrazit co nejvíce vody naráz. Nemusíte se totiž držet jen tvaru kostek. Můžete využít obyčejné sáčky, které vodou napustíte, pevně zavážete a necháte zmrazit. Poté vzniklý led můžete sami rozdrtit na více částí. Účinek v nápoji zůstane stejný a navíc budou vzniklé tvary originální.
Jak zkrátit čas tvorby až o polovinu
Teď už jen zbývá přijít na to, jak celý proces urychlit. K tomu můžete využít Mpembův jev. To je jev, který vám umožní vyrobit led dvojnásobnou rychlostí díky svému systému chlazení. Jediné, co musíte udělat, je použít na tvorbu ledu horkou vodu.
Teplo vody vyvolává její rychlejší tuhnutí, které je způsobeno zrychleným procesem odpařování. Tento efekt je pojmenován dle tanzanského studenta jménem Erasto Mpemba, který jev vymyslel.
Přišel na to při vaření. Jakmile dal do mrazáku teplé mléko, zamrzlo rychleji než to studené. Mnoho vědců se díky tomuto efektu decentně dohadují. Panuje zde mnoho odlišných názorů a předpokladů. Nemohou se shodnout na tom, proč je Mpemba efekt doopravdy účinný a někteří dokonce tvrdí, že se jedná o holý mýtus, který prostě nemá žádný vědecký základ. Chang Sun ze Singapurské univerzity věří, že Mpemba efekt je zapříčiněn tvorbou a deformací vodíkové vazby mezi molekulami vody.
Zdroj: LiveScience