Typy venkovních dveřních klik

Výběr venkovní kliky je nesmírně důležitý, protože ovlivňuje nejen estetiku vstupu do domu či bytu, ale především bezpečnost nemovitosti. Při rozhodování o koupi konkrétní kliky se proto vyplatí ověřit, zda bude dostatečně pevná a funkční, aby společně s dveřmi poskytovala adekvátní ochranu proti vloupání.

Bezpečnost především

Kliky pro venkovní dveře se dělí především na tradiční a proti vloupání. Ty mají řadu dalších bezpečnostních prvků, díky nimž je obtížné vynutit kliky a dveře je prakticky nemožné otevřít neoprávněnými osobami. Jaké další typy venkovních klik můžeme rozlišit?

Různé typy venkovních dveřních klik

Vzhledem ke specifičnosti konstrukce a montáže jsou na dlouhých a krátkých kováních madla. První se skládá z jediného kování s otvorem pro čep a otvorem pro zámek. Druhý tvoří dva štíty, někdy nazývané také rozety – zadní štítek a spodní štítek. Klikové kování má otvor pro vřeteno kliky, spodní kování je opatřeno zámkovým otvorem.

Kromě role ochrany před nežádoucími hosty by vnější klika měla poskytovat komfort používání. Podle mnoha uživatelů a průmyslových specialistů jsou nejpohodlnější k použití modely s aerodynamickým tvarem. V praxi to znamená, že moderní kliky s ostře vyznačenými hranami mohou při každodenním používání způsobovat určité nepohodlí nebo dokonce znesnadňovat otevírání a zavírání předních dveří.

Materiály pro vnější kliky dveří

Při výběru vnější kliky není bez významu ani materiál, ze kterého je vyrobena. To platí jak pro dveřní kliky instalované v domech, tak pro dveřní kliky instalované ve vícerodinných domech. Kliky si lze vybrat například na webu https://obchod.winkhaus.cz/cz

Mezi nejoblíbenější materiály používané při výrobě dveřních klik dominují různé druhy kovů a mosazné odlitky. Méně obvyklé jsou vnější kliky ze dřeva nebo skla, zatímco kliky zdobené dřevěnými a skleněnými prvky nejsou na trhu dveřního kování žádnou novinkou.

Při výběru venkovních dveřních klik je třeba pamatovat na to, že tvoří nedílnou součást vchodu a měly by dobře ladit s dalším kováním namontovaným na dveřích. Pomocníkem při výběru klik a kování může být výběr nabízených řešení v sadách nebo výběr jednotlivých prvků podle názvu výrobce a konkrétní kolekce.