Policie bije na poplach: Je lepší o tom vědět, abyste nepřišli o peníze

Fotografie: Depositphotos

Aby si získali důvěru svých budoucích obětí, používají podvodníci důmyslné metody. Například se vydávají za lidi ze státních institucí, bank nebo také kurýrních služeb.

Tady je na místě si připomenout, že jakýkoli úředník po vás nikdy nebude vyžadovat citlivá data a podobné informace přes mail nebo telefonem. V poslední době pátrá policie po podvodnících, který oblečeni jako úředníci kradli úspory a šperky. Poškozenými byly starší ženy v Zabrze a Rudě Śląské. Situace je tak varováním pro všechny starší obyvatele bez ohledu na lokalitu. Na místě je tedy opatrnost, hlavně při jednání s kýmkoli cizím.

Podvodníci jsou stále na lovu

Tyto šokující události se odehrály 5. dubna. Ve čtvrti Halemba navštívil 84letou ženu žena a muž. Tvrdili přitom, že jsou zástupci místní správy. Údajně potřebovali zkontrolovat stav potrubí v koupelně. Nebyli to ovšem praví úředníci, vpuštění dovnitř tedy využili k tomu, aby starou ženu okradli. Z místa následně utekli. „Seniorka si skutečnost loupeže uvědomila až druhý den. K podobným krádežním došlo i na dalších místech, například v Zabrze.“

„Využití stejného postupu vede policisty k závěru, že jde o dílo stejné dvojice podvodníků.“ Ve stejný den ovšem nastala tato situace ještě jinde ve stejném městě. V tomto případě se dvojice vydávala za sociální pracovníky, opět navštívili starou ženu. Během své návštěvy uvnitř ukradli 500 zlotých (2 513 Kč). „Podvodníci využívají především toho, že starší lidé poměrně snadno důvěřují neznámým osobám. Hlavně tehdy, pokud se zaštítí nějakým úřadem.“

Pod rouškou úředních záležitostí

„I když po podobných krádežích nebo souvisejících incidentech už slyšeli, nenapadne je obvykle, že se to může týkat i jich,“ vysvětlují policisté složitost problematiky. Stejně jako v předchozích případech šlo bohužel o podvod. Strážci zákona proto znovu apelují na všechny, aby byli maximálně obezřetní. Do svých domovů nemají pouštět kohokoli cizího, aniž by si předtím ověřili jeho totožnost a také jasně účel návštěvy takového člověka.

senioři s batohy
Fotografie: Pixabay

Kromě důvěřivosti seniorů míří tito podvodníci také na prvotní zmatenost. Mohou se „prokázat“ i nějakým průkazem nebo pověřovacím dopisem. Takový je sice falešný, na první pohled však vypadá věrohodně, odhalit ho okamžitě je problém. Zvláště pro lidi neznalé přesných formalit nebo dalších náležitostí. Teprve zpětně pak podvedené osobě dochází, že si dovnitř nejspíš vpustila někoho, koho neměla. Šance na nápravu se tím pádem snižuje.

Falešná policie

Nedávno se v Polsku vyskytl i případ ženy, která naletěla falešné policii. V domnění, že se aktivně účastní programu na ochranu před okradením, dala peníze a cennosti do plastového sáčku. Ten pak nechala venku u popelnic, kde měl být „ochráněn“. Podvodníci, kteří ji předtím telefonicky kontaktovali, tak dostali lup až k rukám. Obsahem hovoru bylo navíc varování, že lupiči cílí na její účty, takže tímto krokem předejte ztrátě financí.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*