V Krkonoších došlo k pořádnému dramatu. Záchranáři z vrtulníku varují každého, kdo sem vkročí

horská služba
Fotografie: Pixabay

Dramatické chvilky se odehrály na polské straně Krkonoš. Pracovníci horské služby museli pomáhat malé dívence, která se silně udeřila do hlavy, a následně ji hospitalizovali.

K nehodě došlo v sobotu 8. července pozdě odpoledne. Sloužící pracovník Horské služby reagoval na oznámení turistů, kteří se nacházeli v chatě Strzecha Akademicka. Pomoc potřebovalo dítě se zraněním na hlavě. Ze zprávy se dozvídáme, že dívka ztratila následkem pádu vědomí. „Byly hlášeny také velmi znepokojivé neurologické příznaky,” uvádí výpis. Na místo tedy dorazil vrtulník zdravotnické letecké záchranné služby a zahájil transport.

Úraz dívenky s dobrým koncem

Holčička se dostala do nemocnice v Jelení Hoře a podle dalších zpráv naštěstí není ohrožena na životě. Ve stejný den ještě tým záchranářů dvakrát vyrazil na pomoc. „Během dne byl z hor evakuován těžce vyčerpaný muž, který nebyl vlastními silami schopen pokračovat v cestě. Ten samý večer tým zajistil poranění kotníku v oblasti Pod Labskim Szczytem. Oběť zajistil a přepravil,” uvádí zpráva. Hory se stávají cílem turistů v zimě i v létě, což s sebou samozřejmě nese i rizika.

Velkým letním problémem jsou klíšťata, ve kterých drží Česko prim v rámci Evropy. Těm svědčí nejlépe teplé a vlhké prostředí. Ve skutečně tropickém parnu spíše zalézají. Je mýtus, že na ně lze narazit jen v lese. Setkáte se s nimi totiž i u vody nebo v jakékoli vyšší trávě. Neumí se ovšem zachytnout na hladkém povrchu, proto si můžete pomoci adekvátním oděvem. Vždycky používejte také repelent, nebo se můžete očkovat, ale jen proti jedné z přenášených nemocí.

Na co dát na dovolené pozor

V létě se obecně vyráží hlavně k vodě, kde však číhá hned několik nebezpečí. Chcete-li skákat, ověřte si vhodnost terénu, hlavně hloubku vody. Mimochodem, Češi se často považují za plavce, realita tomu však neodpovídá. Skutečným plavcem je ten, kdo uplave cca 200 metrů, aniž by se výrazněji zadýchal. Odpovídá to určité fyzické kondici. Je také rozdíl v plavání v krytém bazénu nebo na přehradě ve zcela přírodních podmínkách.

Během minulého roku řešila horská služba na 6 000 případů a úrazů. Častým jevem je opět to, že turisté přecení své schopnosti, mnohdy nejdou ani v adekvátní výbavě. Hodně úrazů se stalo cyklistům nebo lidem na koloběžkách. Ta nejvážnější přichází po nárazu hlavou do překážky, většinou je pak postižena hlava či páteř. Na cyklovýlety tak vyrážejte jen s přilbou, rukavicemi a brýlemi.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*