Ve Spojených státech zemřel 20. února válečný veterán Jiří Mráz, který byl jedním z českých příslušníků Britského královského letectva.
O úmrtí Jiřího Mráze informoval na Facebooku historik a publicista Jiří Klůc. Hovoří o něm jako o pozapomenutém československém příslušníku RAF, který dožil v ústraní ve Spojených státech. Jeho život, stejně jako životy mnohých, byl poznamenán 2. světovou válkou. Rodiče jej v obavách z blížícího se konfliktu poslali za strýcem do Londýna. Tady se začala psát jeho kariéra u Britského královského letectva.
Otec ho poslal před válkou do Londýna
Jiří Mráz se narodil v Chocni. Jeho otcem byl Jaroslav Mráz, zakladatel a spolumajitel letecké továrny Beneš-Mráz, která se věnovala výrobě sportovních letadel. Ještě před začátkem války v roce 1939 svého syna i dceru poslal ke strýci do Londýna. Tady si Jiří Mráz dokončil vzdělání a nastoupil na univerzitu. Jeho snem však bylo bojovat a sloužit u Královského letectva.
Kvůli oční vadě se však nemohl stát pilotem. Přesto se mu podařilo k RAF dostat. Jak uvádí deník Echo, počátkem roku 1944 nastoupil jako mechanik k 310. československé stíhací peruti. Brzy nato začal sloužit u 130. průzkumné jednotky, se kterou se zúčastnil vylodění v Normandii. „Čekali jsme, že na nás budou útočit. Když jsme se nalodili, tak jsme dostali do hrníčku, který jsme pořád nosili s sebou, rum, abychom měli odvahu,“ vzpomínal v roce 2021 na nejsilnější válečný zážitek.
Ve 46 letech zemřela autorka nejoblíbenějšího internetového webu v Česku. Celá země oslavuje její přínos
V roce 1967 i s manželkou emigroval do USA
Začátkem roku 1945 absolvoval důstojnickou školu a sloužil jako meteorolog na letišti v jižní Anglii. Po skončení války se vrátil zpět do Československa. Život tu však pro něj nebyl jednoduchý. Jako příslušník RAF a s kapitalistickou minulostí svého otce nebyl novým režimem zrovna vítán. V roce 1967 se mu podařilo i s manželkou emigrovat přes Švýcarsko do Spojených států. Nejprve se usadili v New Yorku, kde Jiří Mráz pracoval jako inženýr.
Byl nadšencem do technologií a nevyhýbal se ani novinkám, jako je iPad nebo iPhone. Byl rovněž vášnivým fotografem. Později se přestěhoval do státu Connecticut, kde 20. února zemřel ve věku nedožitých 102 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí trenéra baseballové reprezentace, který náhle zemřel ve věku 43 let.
Napište komentář