Věci, které rozhodně nedávejte do pračky, mohou ji nenávratně poškodit

Fotografie: Pexels

Pračka je velmi nápomocný stroj, který z našeho špinavého oblečení během chvíle udělá čisté. Existují ale věci, které do pračky nepatří. Může dojít nejen k poškození pračky, ale i vložených předmětů.

Pračka je schopná vyčistit většinu věcí, které během dne ušpiníme. Existují ale i takové, které by po vložení do pračky dokázaly způsobit, že už nebude více použitelná. V případě, že potřebujeme některé z níže uvedených věcí vyčistit, mnohem lepším řešením než mechanická pračka je ruční praní. Nejenže dojde k poškození věcí, zároveň také prodloužíme životnost naší pračky.

Fotografie: Pexels

Do pračky nepatří boty, ale ani kov

Často se uchylujeme k tomu, že z důvodu úspory času použijeme pračku k vyčištění naší obuvi. Ta je ale k čištění v pračce naprosto nevhodná. Nejen že pračka není schopná dokonalé obuv vyčistit, také může dojít k trvalému poškození. A to v obou směrech.

Boty mohou mít neblahý dopad na naší automatickou pračku, zároveň ale může dojít k tomu, že z pračky vyndáme poničenou obuv. Některé její části totiž mohou být vyrobené z jemné látky, kterou prací cyklus nenávratně poškodí. 

Fotografie: Pexels

Pračka si často není schopná poradit ani s odolnými skvrnami na tkaničkách. Je proto mnohem jednodušší boty umýt v ruce. Častým problémem také je, že nezkontrolujeme obsah našich kapes.

Pokud do pračky umístíme kovový předmět, můžeme ucpat její filtr a pračku tak nenávratně zničit. Jestliže máme oblečení, které obsahuje například kovové knoflíky, je lepší ho před praním umístit do speciálního pytlíku na praní nebo starého povlečení.

Zvýšenou pozornost věnujte jemným věcem a krajkám

Bohužel jednodušší cestu volíme i v případě spodního prádla nebo ubrusů. U těch tedy nedojde k poškození pračky, ale jich samotných. Prací režimy nejsou natolik šetrné, aby jemné a krajkové prádlo nepoškodily. Pokud potřebujeme obnovit bílou barvu, mnohem lepé nám poslouží praní v ruce za použití roztoku vody a jedlé sody. 

Fotografie: Pexels

K poškození během praní ale může dojít také v případě, že do pračky vložíme čepici s kšiltem. Ten se může během automatického procesu praní zdeformovat a již nebude držet svůj tvar. I v případě, že máme pračku se speciálním jemným režimem praní, kusy oblečení vyrobené z hedvábí je stále nejlepší prát v ruce.

Úplně nejlepší volbou ale v tomto případě je, obrátit se na specializovanou čistírnu, která naše zašpiněné oblečení vyčistí šetrným způsobem.

Zdroj:

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]