Velmi jednoduchý recept na jablečný koláč

Letos byla velká úroda jablek. Pokud máte plný barák zimních jablek a nevíte, co s nimi, zkuste si upéct velmi jednoduchý jablečný koláč. Kdybyste nestihli jablka zpracovat, byla by jich velká škoda. Na koláč budete potřebovat:

  • 150 -200g cukru (záleží, jak moc jste zvyklí sladit)
  • 2 vejce
  • 200 – 250g mouky
  • 250g kefíru
  • 200 – 350g jablek
  • 5g změklého másla

Postup na jablečný koláč

Nejprve našlehejte celá vejce spolu s cukrem, nevznikne Vám žádný sníh, jen taková hladká a táhlá hmota, která může být zpěněná mixérem.

Do směsi pomalu a opatrně nalijte kefír. Kefír je poměrně těžký, proto lijte opravdu velmi opatrně, ať Vám našlehaná vejce nespadnou. Až se Vám podaří ho celý nalít do mísy, opatrně ho vmíchejte do vajec s cukrem.

V dalším kroku omyjte jablka, která následně oloupejte a zbavte jadřinců. Jablka nakrájejte na zhruba stejně velké kostičky a opět je vmíchejte do připraveného těsta.

Těsto vylijte na vymazaný plech a rovnoměrně rozprostřete, ať se nikde nespálí.

Nyní už je koláč téměř hotový. Poslední, co mu chybí, je projít tepelným procesem v troubě. Proto předehřejte troubu na 170°, až se pořádně prohřeje, vložte do ní plech s koláčem a pečte zhruba 50 minut.

Upečený koláč poznáte tak, ze jej propíchnete špejlí. Pokud se na špejli nenalepí žádné těsto, máte upečeno. Proto koláč vyndejte a nechte vychladnout.

Podávání jablečného koláče

Aby jablečný koláč vypadal lépe, můžete ho posypat moučkovým cukrem. A až na něj budete mít chuť, můžete si ukrojit. Kdybyste měli pocit, že je koláči na talíři samotnému smutno, ušlehejte si k němu ještě šlehačku. Bude tak na talíři vypadat spokojeněji a doma si jistě všichni pochutnáte.

Vzhledem k tomu, že ovoce je docela háklivé na jeho uchovávání v teple, doporučuji koláč až do snědení skladovat v chladu lednice. Zajistíte si tak delší trvanlivost koláče a nepřekvapí Vás žádná zplesnivělá jablka.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]