Vkladní knížky se opět vrací do módy. Nabízí tyto výhody, které jinde nenajdete. Naše babičky měly pravdu

Fotografie: Merimac1 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Před revolucí měl vkladní knížku snad každý. Lidé na nich spořili vnoučatům i na vybavení domácnosti. Možná vás překvapí, že i v současnosti jsou stále využívané.

Za socialismu byly vkladní knížky opravdu oblíbeným produktem. Jejich počátky však sahají až do období Rakouska-Uherska, na což spousta kolegů pamatuje. Jejich funkce se dá přirovnat k termínovanému vkladu, kde si klient spoří peníze za dohodnutý úrok na určitou dobu. S rozmachem nových finančních produktů ustoupila obliba vkladních knížek do pozadí. Přesto v současnosti vlastní vkladní knížku přes milion Čechů.

Ročně si založí novou knížku přibližně 20 000 lidí

Před revolucí to byla nejoblíbenější forma spoření. Na vkladní knížku spořil snad opravdu každý. S rozmachem nových bankovních produktů a především elektronického bankovnictví, byl tento typ spoření téměř vytlačen. Přesto je o něj stále zájem a ročně si novou knížku založí přibližně 20 000 lidí. Většina bank však tento produkt už vůbec nenabízí. Pro vkladní knížku si tak musíte tradičně do České spořitelny nebo do Poštovní banky.

Určitě je to nádech nostalgie a zejména starší klienti zůstávají vkladní knížce věrni. „Vkladní knížky využívají především starší klienti. Tou největší výhodou vkladní knížky oproti spořicímu účtu je její symbolický charakter, který prarodičům či rodičům umožňuje vkladní knížku s naspořenou částkou předat dětem či vnukům fyzicky jako dárek,“ vysvětlil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý pro SeznamZprávy.

Pravidlo 24 hodin a hotovost v peněžence. Tipy, jak v těžké době ušetřit peníze. Používají je i milionáři

Co když najdete starou vkladní knížku?

Anonymní vkladní knížky, na které se v minulosti hojně spořilo, byly zrušeny. Vklady z nich bylo možné vybírat do roku 2015. Nevyzvednutých zůstalo přibližně 1,8 miliardy korun, které nakonec putovaly do nadace České spořitelny a jsou využívány na podporu vzdělávání. Vklady u knížek na jméno však banka musí i nadále držet. Tyto knížky pak podléhají dědickému řízení. Ale i v případě, že takovou vkladní knížku najdete třeba při stěhování, máte nárok alespoň na nálezné, jak uvádí web Měšec.cz.

Peníze
Fotografie: Pixabay

A jedna zajímavost z Polska, kde si nyní někteří lidé díky starým vkladním knížkám mohu přilepšit. V době, kdy byla auta nedostatkovým zbožím, byli lidé povzbuzování, aby si založili knížky a spořili si v nich na konkrétní dva typy aut, Fiat 126p a FSO 1500. Tímto způsobem si na auto naspořilo přibližně 340 000 lidí. Několik stovek z nich však auto za své peníze nikdy nedostalo.

Polské ministerstvo financí tak dnes majitele těchto konkrétních vkladních knížek z roku 1981 hledá. Nabízí jim odškodné v přepočtu 140 000 Kč. Pokud jste stejně jako já žádné vkladní knížky, které by vylepšily rodinný rozpočet doma nenašli, přečtěte si alespoň tipy jak v těžkých dobách ušetřit, o kterých jsme nedávno psali na SvětKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*