Vyřazené letadlo koupil za 120 tisíc Kč a přeměnil ho na krásný domov. Podívejte se, jak vypadá uvnitř

Fotografie: Aeroprints / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Možná vás někdy při pohledu na letiště napadlo, co se vlastně děje poté, co jsou letadla vyřazena z provozu. Většinou jsou prodána jako šrot a pak rozebrána na díly.

Najdou se však i výjimky, a právě tohle je příběh jedné z nich. Konkrétně letadla, které místo zkázy a rezavění dostalo šanci na zcela nový život. Stroj řeckých aerolinek Olympic Airways stojí už od roku 2012 v lese v americkém Oregonu. Inženýr na odpočinku Bruce Campbell měl totiž vždycky zálibu v zachraňování vyřazených letadel. Šlo mu právě o to, aby se z těch krásných strojů nestal šrot. Tenhle kus pak koupil v roce 2009 a pustil se do práce.

Stroj, který dostal novou šanci

Utratil totiž tisíce dolarů nejen za samotnou koupi letadla, ale i jeho přepravu na svých deset akrů lesa. Pak už začala cesta, která měla letadlu dát zcela nový život. „Mým cílem je změnit lidské chování v tomto malém výklenku,“ poznamenal ke svému konání Cmpbell. Na život má trochu jiný pohled než většina lidí. Spí rád na gauči a když nemá zrovna společnost, nevyužívá ani jeho celou velikost. Konzervované potraviny mu vydrží dva měsíce.

Sám se myje ve sprše, kterou vyrobil jednoduše z plátu PVC srolovaného do tvaru tubusu. Když letadlo kupoval, neuvědomoval si ještě, jak důležitý okamžik v jeho životě to bude. Právě tento stroj kdysi nesl Jacqueline Kennedy Onassisovou, která v roce 1975 musela přepravit tělo svého druhého manžela Aristotela Onassie na místo posledního spočinutí. Bruce to zjistil při porovnávání registračního čísla letadla s online obrázky. Našel shodu.

Setkání s kouskem historie

Jeho domovem byl tedy stroj, přepravovalo ostatky Onassise do Řecka po jeho úmrtí ve Francii. Společnost Olympic Airways byla později známá jako Olympic Airlines a jednalo se o vlajkového dopravce řeckého státu. Onassis ji koupil – tehdy se jmenovala TAE – v červenci 1956. Přejmenování na „Olympic Airway“ přišlo společně s vizí vytvořit opravdu luxusní leteckou společnost. Chtěl, aby byl tento podnik tím nejmodernějším na světě.

Ke dni 29. září roku 2009 však společnost ukončila veškeré své aktivity. Současně s tím se zrodil „Olympic Air“ kvůli privatizaci. Mysleli si, že letadla bude čekat normální osud takových strojů. Tedy vyřazení z provozu a následně rozebrání na díly. Zbytek bude hnít někde na šrotišti. Jedno z nich se ovšem ocitlo až v lesích Oregonu, kde v rukách vysloužilého inženýra s vizí našlo druhý domov. A právě stroj poslední cesty původního majitele.

Aktuální stav stroje

Uvnitř jsou teď dvě funkční toalety, provizorní sprcha, obývací pokoj, dílna a další prostory. Campbell dokonce do letadla přidal malou pračku i kuchyni na přípravu jídel. Tento inženýr si tak vzal do penze ze šrotu něco zdánlivě nepoužitelného. Proměnil to však ve svůj krásný domov, navíc se silným příběhem z minulosti.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]