Ztracená peněženka se ženě vrátila po 40 letech. Staré doklady jí připomněly strastiplné dětství

Fotografie: Depositphotos

Celých 40 let byla peněženka ukrytá na záchodech nákupního centra. Teď se mohla vrátit zpět ke své majitelce. Pro její rodinu jde o kus historie.

Deník UPI informoval o ztracené peněžence, která na návrat ke své majitelce čekala celých 40 let. Je to jako časová kapsle. Předměty, jež obsahuje, připomněly rodině jejich imigrantskou minulost. Nesmírně si váží dobrosrdečného muže, který ji našel. Ten byl také ochotný zajet si pořádný kus cesty, aby se peněženka vrátila tam, kam patří.

Peněženku našel úplnou náhodou

Vanessa Austin žije ve Fergusonu v kanadském Ontariu. V době, kdy její matka peněženku ztratila, byla ještě malé dítě. Byla opravdu zmatená, když jí nedávno na kancelář zaklepal Andrew Medley, který jí přinesl dávno ztracenou peněženku. O její existenci neměla nejmenší tušení, a jak se později ukázalo, i její maminka už zapomněla, že tuto peněženku kdysi ztratila.

Andrew pracuje jako soukromý vyšetřovatel a peněženku našel úplnou náhodou, když prohledával koupelnu určenou pro zaměstnance v Eaton Center v kanadském Torontu. Všiml si peněženky, která byla zaklíněná mezi potrubím a otvorem ve zdi. Nejprve si myslel, že tam nebude ležet příliš dlouho, byla totiž velmi zachovalá. Když však prozkoumal její obsah, zjistil, že se jedná o věci staré přes 40 let.

Bude součástí historie jejich rodiny

Rozhodně věděl, že by peněženku chtěl vrátit její majitelce. Hledání podle jména na Facebooku však nepřineslo žádný výsledek. Nakonec se mu však podařilo najít právě dceru majitelky přes síť LinkedIn. Byl si jistý, že má tu správnou osobu, a zjistil, kde pracuje. Když pak jednoho dne jel směrem na Ferguson, rozhodl se, že si trochu zajede a peněženku předá osobně.

Češi v peněženkách nevědomky nosí doslova zlatý poklad. Běžná mince má hodnotu statisíců

„Je to jako časová kapsle. Je tak dobře zachovalá,“ citovalo Vanessu Austinovou CBC. V peněžence byly staré kupóny, průkazka do knihovny, ale také Vanessin rodný list. Bylo tam mnoho věcí, jimiž se v Kanadě prokázali, aby mohli jako imigranti ze Salvadoru získat azyl. „Nečekala jsem, že budu reagovat tak, jak jsem reagovala. Byla jsem z toho emotivní. Je to jedna z těch věcí… příběh o imigrantech, kteří přijdou do Kanady jen s pár věcmi a často nechávají všechny tyto důležité věci za sebou,“ prohlásila dále Vanessa.

Peněženka se tak v jejich rodině stane cenným artefaktem a schovají ji pro další generace. Vanessa také vyjádřila vděčnost za ochotu, kterou prokázal pan Madley. Ten však o žádné pochvaly nestojí. Je přesvědčený, že by se v podobné situaci zachovali všichni stejně jako on. Na SvětěKreativity jsme také psali o podobném případu. Při rekonstrukci našli 65 let starou peněženku. Její majitelka už však mezitím zemřela.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]