Zapomeňte na bolesti svalů, dnu a problémy s křečovými žilami díky extraktu z rozmarýnu. Jeho přípravu zvládnete hned napoprvé

Fotografie: Depositphotos

Rozmarýn nebo také latinsky Salvia rosmarinus, který většina lidí používá zejména v kuchyni při vaření, má mnoho pozitivních účinků pro zdraví člověka.

Kromě dochucování pokrmů má rozmarýn i nesčetné léčebné účinky. Keř, který je pěstován v řadě zahrádek a roste i ve volné přírodě, obsahuje spoustu tělu prospěšných organických sloučenin, které napomáhají k udržení dobrého stavu cév. Listy rozmarýnu lze k léčení používat jak čerstvě natrhané, tak i sušené. Při pravidelném používání může zmírnit nepříjemné projevy a bolesti, které jsou důsledkem mnohých onemocnění a jsou často obtížně léčitelné. Více prozradili odborníci z Healthline a MedicalNewsToday.

Jak připravit rozmarýnový extrakt

Zakupte v lékárně čistý líh. Pozor, nesmí to být líh denaturovaný, ten totiž obsahuje methanol, který je prudce jedovatý. Pokud ho nebudete moci sehnat, postačí známá Alpa, nebo i lahev čisté vodky. Pak bude potřeba větvička rozmarýnu, nejlépe i s listy a květy. Snítku nakrájejte na drobné kousky – čím menší, tím lépe. Připravte si čistou láhev nebo sklenici s těsnícím víkem.

Fotografie: Pixabay

Do čisté sklenice nalijte alkohol a kousky rozmarýnu do něj nasypte. Nádobu pevně uzavřete a uložte ji na tmavé místo po dobu 15–40 dnů. Během této doby směs pravidelně protřepávejte, aby došlo k uvolnění aktivních složek rostliny. Po uplynutí této doby kapalinu přefiltrujte – postačí nová silonová ponožka – a výsledný extrakt uchovávejte v čisté nádobě na tmavém místě.

Jak používat rozmarýnový extrakt

Namočte bavlněné tampóny do extraktu a pak s nimi jemně masírujte bolavé místo pro zmírnění bolesti. Pokud extrakt používáte na celulitidu, začněte vždy u kolen a postupně se propracujte až k bokům. Nechte extrakt působit na pokožku 15 minut a pak kůži opláchněte chladnou vodou. Tato procedura by měla být prováděna každý den až do získání požadovaných výsledků.

Fotografie: Freepik

Rozmarýnový extrakt je také účinné tonikum, ideální pro prevenci ochablé pokožky a zachování její pevnosti a pružnosti. Má silné protizánětlivé účinky a jeho aplikace stimuluje krevní oběh. Jeho analgetické vlastnosti tlumí lokálně bolest, a je tak vhodný při bolestech svalů i kloubů. Díky svému vlivu na krevní oběh zmírňuje i otoky a pozitivně působí proti křečovým žilám.

Nic se nesmí přehánět

Rozmarýn by se neměl konzumovat v nadměrném množství. Pak totiž hrozí riziko předávkování. To se projevuje náhlou nevolností, křečí a zvracením. Proto se doporučuje používat tuto léčivou bylinu rozumným způsobem. Jen tak je totiž možné čerpat bez nepříjemných důsledků všechny jeho zdravotní přínosy. V případě použití rozmarýnu do čaje raději přidejte menší množství – běžně se doporučuje čajová lžička na čtvrt litru vody. Vypijte maximálně dva šálky denně.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday