Vyrobte si domácí, přírodní ústní vodu a zbavte se špatného dechu

Špatný dech, který se také nazývá halitóza, není neobvyklým problémem. Příčin existuje nespočet. Od špatné ústní hygieny, přes jídlo a pití, kouření, alkohol, léky, zdravotní problémy, nachlazení. Až 45 % populace trpí tímto problémem. Někteří si tento fakt vůbec neuvědomují a jiní naopak o něm vědí a velmi je trápí, což může mít za následek nízké sebevědomí.

Studie jasně prokazují, že 10 % případů pochází ze zdravotních důvodů, jako je infekce dýchacích cest, diabetes a další. Těmto lidem se doporučuje nosit u sebe stabilně zubní kartáček, pastu a jakmile je to možné, umývat si zuby ( 3x až 4x denně) anebo alespoň vyplachovat ústa. K ústní hygieně patří bezesporu i mezizubní kartáčky a dentální nitě. Dnes se dají k výplachu úst koupit nejen ústní vody, ale i netoxické prostředky k ústní hygieně. Výtečný je například i kokosový olej, který ničí bakterie v ústech. Přinášíme vám tipy, jak si s tímto problémem poradit i pomocí domácích receptů.

Jedlá soda

Jedlá soda pomáhá řešit problémy s halitózou, protože zlepšuje pH v ústech. Vysoká hladina kyselin je jednou z příčin špatného dechu. Jedlá soda zabraňuje bakteriím v množení. Zde máte dvě možnosti. Buď smíchat čajovou lžičku sody s šálkem teplé vody a tuto směs používat namísto ústní vody anebo použít sodu k čištění zubů, ale u této možnosti pozor, máte-li citlivé dásně. Navíc při častém používání sody namísto zubní pasty hrozí poškození zubní skloviny. První metoda je šetrnější.

Skořice

Skořice obsahuje látky, které mají rovněž schopnost snižovat množství bakterií v ústech, navíc má příjemnou chuť i vůni. Vše co budete potřebovat je čajová lžička skořice a šálek teplé vody. Skořici můžete také přimíchat do zubní pasty a vyčistit si zuby. Nicméně ústní skořicovou vodu můžete nosit i ve skleničce v kabelce. Domácí skořicovou ústní vodu můžete použít kdykoliv během dne. Pro silnější ústní vodu lze smíchat skořici, jedlou sodu a vodu.

Jablečný ocet

O jablečném octu je známo, že má antibakteriální vlastnosti. Ocet navíc perfektně absorbuje zápachy a rozhodně ho nevyužijete pouze při úklidu, ale i při halitóze. Jablečný ocet se doporučuje přidávat i do nápojů, protože pokud jde o zápach z žaludku anebo krku může tento problém vyřešit. Ústní vodu opět vyrobíte snadno: stačí rozmíchat 2 polévkové lžíce jablečného octa ve sklenici vlažné vody. Používejte 2x denně a nedělejte si roztok silnější, aby nedošlo k poleptání zubní skloviny.

Olej z čajovníku

Olej z čajovníku bojuje proti bakteriím a má antifungální a antiseptické vlastnosti. Smíchejte 2 kapky oleje se sklenicí vlažné vody.

Máta

Použít můžete opět mátový olej a vodu, případně rovnou čerstvé lístky máty, které můžete žvýkat. Máta má blahodárný vliv na trávení a navíc příjemně voní a osvěžuje. Ústní vodu vyrobíte snadno i ze sušené máty. V podstatě uvaříte silnější „mátový čaj“, který po vychladnutí budete kloktat a vyplachovat si ústa.

Kokosový olej

Na začátku jsme zmínili kokosový olej. Ten můžete převalovat v ústech několik minut klidně i 3x denně. Kokosový olej ničí bakterie, které mají na svědomí zápach a žloutnutí zubů. Proto lidé, kteří pravidelně a často převalují v ústech kokosový olej potvrzují, že mají minimálně o jeden odstín bělejší zuby.

Obrázek: pixabay