Vysoušecí sáčky se silikagelem jsou hotový poklad. O jejich všestranném využití však skoro nikdo neví

Fotografie: Depositphotos

Často se stává, že při nákupu zboží, jako je taška nebo boty, najdeme malé sáčky s kuličkami. Nevíme, co s nimi, a tak je vždy nakonec vyhodíme do koše.

Tyto malé sáčky se nazývají silikagelové sáčky a navzdory tomu, co si možná myslíte, mají několik využití, která vás možná překvapí. Tyto pohlcovače vlhkosti chrání výrobky během přepravy a skladování, aby byly dodány v perfektním stavu. Tyto sáčky obvykle vyhodíme, jakmile zakoupené zboží vybalíme, ale lze je použít opakovaně.

Neobvyklé využití silikagelových sáčků

Zjistěte, jaké je jejich neobvyklé využití v každodenním životě. Silikagelové sáčky jsou vysoušecí sáčky, jejichž hlavní funkcí je pohlcovat vlhkost ze vzduchu a chránit tak předměty nebo jiné předměty před plísněmi.

Fotografie: Freepik

Pro mokrý mobilní telefon

Pokud se vám stalo, že vám telefon spadl do vody nebo zmokl a není vodotěsný, nezoufejte. Vezměte si sáček, který naplníte několika pytlíky se silikagelem a vložte ho do mrazničky naplněného několika sáčky se silikagelem. Nehte ho tam alespoň 24 hodin.

Na mokré oblečení

Pokud jste den před cestou nestihli usušit čerstvě vyprané oblečení, nepanikařte! Jednoduše je vložte do sáčku naplněného silikagelovými sáčky. Ty pohltí vlhkost z vašeho oblečení a stačí vám pouze několik sáčků, abyste se veškeré vlhkosti z prádla zbavili.

Fotografie: Pexels

Proti rezavění žiletek na holení

Žiletky obvykle velmi rychle oxidují, když přijdou do styku s vlhkostí. Oxidace a rezavění ostří vede k růstu bakterií. Chcete-li holicí strojek ochránit, vložte jej po použití do vzduchotěsné plastové krabičky s několika sáčky silikagelu. Tento postup můžete použít několikrát, ale pak budete muset pytlíček s krystalky vyměnit.

Pro sazenice

Pokud jste zastánci ekologického zemědělství a rádi si pěstujete ovoce a zeleninu ve své zahradě, uchovávejte semínka v silikagelovém obalu. Předejdete tak tomu, aby vám zplesnivěly a budete je moci použít na další zeleninovou zahrádku.

Fotografie: Freepik

K zachování fotografií

Pokud jste nostalgický člověk a rádi se vracíte v čase se starými fotografiemi a filmy, vložte silikagelový sáček do krabičky, ve které své fotografie uchováváte. Tím ochráníte vaše fotografie před plísní a také zabráníte jejich slepení.

Pro váš fotoaparát

Vlhkost a kondenzace mohou poškodit mechanismy fotoaparátu. Po vyjmutí paměťové karty, baterie a objektivu uložte fotoaparát do sáčku se silikagelovými sáčky. Udržíte tak svůj fotoaparát v dobrém stavu, abyste mohli zachytit výjimečné okamžiky svého života.

Fotografie: Freepik

K odstranění nepříjemných pachů

Zatuchlý a zatuchlý zápach z oblečení odstraníte tak, že do skříní nebo zásuvek umístíte sáčky se silikagelem. Ty pohlcují vlhkost, která způsobuje nepříjemný zápach oblečení. Chcete-li své oblečení přirozeně provonět, vložte do skříně levandulové sáčky nebo misku s jedlou sodou, která je přírodním deodorantem, s několika kapkami vybraného esenciálního oleje. Můžete sáčky vložit také do bot nebo do vaší sportovní tašky.

Pro lesk vašich šperků

Stříbrné šperky ve vlhku oxidují a ztrácejí lesk. Mají tendenci zmatnět a zčernat. Chcete-li své šperky ochránit, nenechávejte je v koupelně a raději je uložte do šperkovnice s pytlíčkem se silikagelem, abyste je udrželi v dobrém stavu co nejdéle. Šperky budou stále vypadat jako nové.

Fotografie: Freepik

K sušení květin

Pokud rádi zdobíte svůj domov sušenými okvětními lístky, zvažte, zda obsah sáčku se silikagelem nevyprázdnit do krabice s víkem. Poté na něj položte květiny, které chcete usušit, a to v dostatečných rozestupech. Přikryjte je několika silikagelovými vysoušecími kuličkami a skladujte květiny po dobu jednoho týdne. Okvětní lístky uschnou, aniž by ztratily barvu.

Pro zachování dokumentů

Veškeré papírové dokumenty mají tendenci časem žloutnout. Chcete-li je chránit před vlhkostí, která mění jejich vzhled, uložte důležité dokumenty do několika sáčků se silikagelem. Podobně jako u fotografií. Výrazně tak prodloužíte jejich životnost.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]