Začala řádit epidemie listérie. Jeden člověk zemřel a dva mají příznaky nemoci kvůli bakteriím nalezeným v oblíbeném sýru. Regulátoři potravin vydali varování.
Na povrch vyšla informace o nebezpečné bakterii zjištěné v oblíbeném sýru. Úředníci veřejného zdraví varují spotřebitele před nákupem a konzumací tohoto produktu. Extrémně vysoké množství bakterií v sýru přispělo k první smrti a ve dvou dalších případech vedlo k objevení příznaků nemoci. Obezřetnost místních obyvatel je tedy rozhodně na místě.
Případy listeriózy ve Velké Británii
Agentura Food Standards Agency (FSA) ve svém varování informovala o tom, že výrobce Old Cheese Room z Wiltshire nadále stahuje z trhu měkké sýry Baronet, Baby Baronet a Mini Baronet. Je to kvůli listérii, která se vyskytuje v některých šaržích těchto produktů. Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) dospěla k závěru, že tři případy listeriózy s největší pravděpodobností souvisely s „propuknutím choroby“.
Bakterie, kterou nelze brát na lehkou váhu
Bakterie listérie byla také detekována v některých potravinářských výrobcích a vzorcích odebraných z potravinářského prostředí. Neexistuje však žádné potvrzení, že příčinou tohoto propuknutí je zrovna jeden z těchto Baronet sýrů. Je však jisté, že tato infekce může vyústit v rozvoj onemocnění listeriózy. Ta je nejčastěji spojována s konzumací nepasterizovaných mléčných výrobků, jako je plísňový sýr nebo sýr feta. Nemoc se také rozvíjí po konzumaci nemyté zeleniny, ovoce, syrového masa a ryb, stejně jako tepelně neupravených hotových jídel.
Příznaky bývají většinou mírné
Příznaky infekce mohou připomínat chřipku a vzácně se u těžkých infekcí mohou vyskytnout závažné komplikace, např. ve formě meningitidy. Většina lidí však pociťuje mírné příznaky, jako je bolest břicha nebo průjem. Závažnějším průběhem onemocnění procházejí starší, chronicky nemocní lidé se sníženou imunitou, těhotné ženy a kojenci. Nelze však také vyloučit ostatní skupiny lidí se slabou imunitou.
Je nutné jednat, než se nemoc rozšíří celosvětově
Plně rozvinutá listerióza se vyvíjí, když bakterie putují z trávicího traktu přes střevní stěnu do krve a poté do centrálního nervového systému. Onemocnění proto u rizikových osob často vyústí v bakteriémii, sepsi, meningitidu nebo encefalitidu. Nelze však vyloučit, že toto závažné onemocnění nevyústí i v něco úplně jiného, proto je nutné tomu co nejdříve zabránit.
Zdroj: Goniec
Napište komentář