Vzpomínka na dětství – tyhle karbanátky chutnají přesně tak, jak je dělávala vaše babička

Karbanátky miluje každý. Je to jídlo našeho dětství, které si jistě rádi čas od času připomeneme. Aby byly karbanátky skutečně chutné, musí být šťavnaté a plné chuti. Základem je kvalitní mleté maso, ale také precizní dochucení a správné smažení. Jak na dokonalé karbanátky, vám poradíme v tomto snadném receptu.

Suroviny

  • jakékoli mleté ​​maso, ale nejlepší je vepřové nebo hovězí maso – 1-1,5 kg
  • středně velké brambory – 3–4 kusy
  • cibule – 3–4 kusy
  • rohlík – 1 kus
  • vejce – 1 kusy
  • mléko, slunečnicový olej, hořčice, sůl, mletý černý pepř – dle chuti a potřeby

Jak postupovat?

Oloupejte brambory a také cibuli. Obojí nakrájejte na menší kostky a dejte vše do mixéru. Zde směs rozemelte nadrobno, případně použijte mlýnek na maso. Do vedlejší misky si rozdrobte bílý rohlík a přidejte k němu mléko, aby pečivo změklo a nasáklo do sebe tekutinu.

Ke směsi brambor a cibule přidejte i mleté maso, dále nabobtnaný rohlík, hořčici, vejce, sůl, pepř a další koření dle vaší chuti. Vše dobře promíchejte. Koření přidávejte postupně a během přípravy ochutnávejte – záleží, zda máte raději ostré chutě nebo preferujete spíše jemnější karbanátky. Do směsi přidejte také dle potřeby lžíci nebo dvě oleje. Pokud jste použili vepřové maso, není to třeba, ale u jiných druhů se to hodí pro to, aby karbanátky byly vláčné a měkké. Maso nechte deset minut odstát a mezitím si rozehřejte pánev.

Smažení

Nalijte trochu oleje do pánve a ručně tvarujte karbanátky, které budete smažit v oleji. Smažte je na středním plameni, nejprve na jedné straně a poté na druhé straně, dokud nezískají krásně zlatavou barvu. Jakmile jsou dostatečně opečené, můžete na pánev přiklopit poklici a krátce karbanátky podusit. Díky tomu pustí šťávu, kterou pak můžete výsledné karbanátky přelít a budou tak vláčnější. Můžete je servírovat jen s chlebem, nebo z tohoto jídla udělejte plnohodnotný oběd tak, že k nim uvaříte brambory nebo bramborovou kaši.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]