Vědcům se podařilo zachytit a rozluštit signál z cizí galaxie

Fotografie: NASA / Creative Commons / Public Domain

Skupina vědců uvedla pro časopis Astronomy and Astrophysics, že zachytila vysílání ze zcela rekordní vzdálenosti. Jeho zdroj je od nás vzdálený 9 miliard světelných let.

Konkrétně z hvězdotvorné galaxie SDSSJ0826+5630. Podle jednoho z autorů článku je to „ekvivalent pohledu asi 8,8 miliardy let zpátky.“ Vědci z Indie a Montrealu se ovšem shodují na tom, že signál neposlali žádní mimozemšťané. Došlo k tomu asi v době, kdy byl vesmír starý cca 4,9 miliardy let. Podle moderních odhadů je jeho stáří 13,8 miliardy let. Nález patří badatelům z Indian Institute of Science a McGill University.

Signály jako projev galaxií

Kosmolog Arnab Chakroby, jeden z autorů této studie, k tomu poznamenal toto: „Galaxie vysílají různé typy rádiových signálů. Až dosud jsme ale zachytili jen signály z velmi blízkých galaxií. To naše znalosti omezovalo pouze na galaxie v blízkosti samotné Země.“ K samotnému objevu došlo pomocí metody gravitační čočky. „Gravitační čočky zesilují signál, který k nám přichází ze vzdáleného objektu,“ uvádí spoluautor Nirupam Roy.

„Právě to nám umožňuje nahlédnout do minulosti, tedy raných stádií celého vesmíru.“ V tomto případě byl signál ohnut a zvětšen vlivem jiné galaxie. Právě to dovolilo pozemským badatelům jeho detekci. Astronomové signál zachytili prostřednictvím GMRT, tedy Giant Metrewave Radio Telescope. Tento přístroj patří k největším teleskopům světa a jeho průměr činí ohromujících 44 metrů. Vědci také vědí, že signál tohoto typu vysílá vodík.

Další rozšíření znalostí

Podle časopisu Computer World ovšem nejde o jediný objev, který tento tým astronomů učinil. Došlo také ke zjištění ohledně atomové hmotnosti plynu obsaženého v této vzdálené galaxii. Ta je dvakrát větší než hmotnost hvězd, jež jsme schopni pozorovat zblízka. „Právě tohle,“ jak poznamenal Bartlomiej Sieja z Computer World, „posouvá naše hranice znalostí.“ Tak uvidíme, čím dalším nás ještě tyto velmi vzdálené světy poctí a oblaží.

teleskop
Fotografie: Pixabay

Gravitační čočka může být libovolný velmi hmotný objekt. Jedná se například o černé díry, obří černé díry, obří eliptické galaxie, hnízdo galaxií nebo kvasar. Obecná teorie relativity předpovídá ohyb světla v gravitačním poli hmotných objektů. To bylo následně potvrzeno roku 1919 při pozorování zatmění Slunce Arthurem Eddingtonem.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]