Konec slabému internetu a pomalému načítání. Každou domácí Wi-FI lze zrychlit

Fotografie: Raimond Spekking / Creative Commons / Attribution 2.0

Neustálá konektivita dávno není jen kvůli zábavě. Přes internet máme online konference a vyřizujeme pracovní záležitosti. Jedná se tak už o čirou nutnost.

Zasekává se streamování videa, konferenční hovory padají a i jednoduché stránky zpravodajství nabíhají deset minut? To všechno jsou příznaky pokulhávajícího internetového signálu. Existuje poměrně hodně možností, jak tomu pomoct, od snadných po náročné. V mnoha případech stačí jen restartovat router, jindy musíte odstranit to, co signálu stojí v cestě. Tady je několik tipů, co v takových případech může opravdu pomoct. Fungují na všechny značky a modely routerů, v konečném důsledku se internet zrychlí až desetinásobně.

Restart zařízení

Řešením na opravdu hodně technologických problémů je jednoduše vypnout a opět zapnout router, případně ho resetovat. Kolikrát se na něm totiž během provozu vytvoří drobné softwarové zádrhele a čistý start to krásně „vyčistí“. Většinou na něm najdete resetovací tlačítko nebo kolíbku na vypnutí. Pokud ne, neváhejte z něj vytáhnout zástrčku a pak ji zase zapojit. Router vypněte, počkejte asi 15 sekund a opět ho zapojte, aby v klidu naběhl.

Závada není na vašem přijímači

Pokud je připojení slabé nebo zcela chybí jen krátce, ale předtím bylo naprosto v pořádku, ještě se k routeru nevrhejte. Je docela dobře možné, že došlo k poruše někde jinde, než u vás. Poskytovatel jednoduše může něco upravovat, což se projeví dočasným výpadkem. To ovšem platí jen v případě, že se tyto výpadky nebo oslabení nedějí pravidelně.

Aktualizujte firmware

I router je malý počítač a má svoje vlastní programové ovládání. V tomto případě se mu ale neříká software, nýbrž firmware. Výrobci průběžně vydávají aktualizace, aby routery běžely trochu rychleji. Najděte si jeho ovládání a nechte ho aktualizovat. V některých případech bude potřeba stáhnout nový ovladač ze stránek výrobce ručně.

konektor detail
Fotografie: Pixabay

Změna pozice routeru

Router šíří signál podobně jako kamna teplo. Má-li kolem sebe příliš mnoho překážek, získáte toho jen málo. Rozhodně ho nedávejte nikam do skříně, aby vám nepřekážel. Ideální je volné prostranství, například pod pracovním stolem. Jestli vás síla signálu trápí delší dobu, změňte rozestavení nábytku nebo dalších předmětů. Klidně vyzkoušejte více možností a uvidíte, jakým způsobem se bude výkon signálu postupně měnit.

Pořízení antény a obrana před vetřelci

Všechny routery mají anténu, u hodně modelů je ale skrytá uvnitř. Proto je jejich dosah citelně menší. Není tudíž od věci koupit za pár korun anténu externí, a dosah signálu tak znatelně zvýšit. Současně si domácí síť nezapomeňte zaheslovat. Pokud máte přes ulici například kavárnu, není vyloučeno, že se na vás průběžně někdo „přisává“ a krade vám výkon. Současně může také krást vaše údaje, takže je to i otázka základní bezpečnosti.

Linkhouse

Zdroj: BobVila

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]