Vědci odhalili objev záhadného signálu, který přichází z vesmíru. Jako jediný se opakuje každou hodinu

Fotografie: Depositphotos

Vědecký svět je opět v napětí kvůli záhadnému rádiovému signálu, který přichází z hlubin vesmíru. Opakuje se zhruba každou hodinu a byl nedávno popsán v prestižním časopise.

Podle údajů publikovaných v časopise Nature Astronomy pochází signál ze vzdálenosti přibližně 4,85 kiloparseků, což je zhruba 15 800 světelných let od Země. Rádiový signál, který vědci označují jako opakující se rychlý rádiový záblesk (Fast Radio Burst – FRB), je neobvyklý tím, že se opakuje v pravidelných intervalech.

Jedná se o výjimku mezi dosavadními objevy

Většina dosud objevených FRB se vyskytuje náhodně a neopakuje se, což tento signál činí výjimečným. Opakování signálu každou hodinu poskytuje vědcům vzácnou příležitost k jeho důkladnému studiu. Podle webu TheConversation je vzdálenost, ze které signál pochází nepředstavitelná, ale ve vesmírných měřítkách se jedná o relativně blízký zdroj. Přesné určení místa původu je stále předmětem výzkumu.

Jednou z hypotéz, která se objevila i na sociální síti je, že signál je produkován magnetarem, což je zvláštní typ neutronové hvězdy. Tyto hvězdy mají extrémně silná magnetická pole, která mohou produkovat obrovské množství energie. Někteří vědci se domnívají, že opakující se FRB mohou být způsobeny interakcí magnetického pole magnetaru s okolním prostředím.

Vědci zveřejnili výzkum ohledně života mimozemšťanů na Zemi. Tyto závěry znepokojily celý svět

Teorií je několik, lze je jen těžko ověřit

Další teorie zahrnují možnost, že signál pochází z binárního systému, kde jeden z členů systému je neutronová hvězda. Interakce mezi těmito dvěma objekty by mohla způsobit opakující se rádiové záblesky. Objev tohoto opakujícího se signálu je významný nejen pro astrofyziku, ale také pro náš obecný pohled na vesmír.

Každý nový FRB nám poskytuje cenné informace o extrémních podmínkách, které panují ve vesmíru, a může nám pomoci lépe porozumět fenoménům, které dosud zůstávají zahaleny tajemstvím. Vědci nyní plánují další pozorování tohoto signálu pomocí různých teleskopů po celém světě. Pokud vás tato problematika zajímá, nedávno jsme na deníku SvětKreativity uveřejnili článek o objevu záhadného stříbrného monolitu, který vypadá jako z vesmíru.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*