Záděra na nehtu se jí málem stala osudnou. Tuto kritickou chybu dělá denně v kuchyni 9 z 10 lidí

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Velké štěstí nakonec měla mladá žena, které bakteriální infekce způsobila septický šok. Všechno přitom začalo tak nevinně. Mnoho lidí nemá o tomto nebezpečí ani ponětí.

Málem zemřela kvůli bakterii ze syrového kuřecího masa. Dostala septický šok a lékaři jí dávali jen 10% šanci na přežití. Rekonvalescence trvala rok a dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Přesto se nevzdává a snaží se pomáhat lidem, kteří si prošli stejným utrpením. Povědomí o sepsi a jejich možných komplikacích je totiž mezi veřejností velmi nízké, přestože se nejedná o nijak ojedinělou diagnózu.

Bakterie se jí do těla dostala přes záděru na prstu

Dnes 36letá Tereza si před dvěma roky prošla doslova peklem, jak informoval web PrimaŽeny. Kvůli záděře na nehtu se jí totiž do těla dostala bakterie z kuřecího masa, které krájela. Infekce jí způsobila otravu krve, jež vyústila v septický šok. Fitness trenérka tou dobou pobývala na Bali a přiznala, že byla pod velkým stresem a hodně své tělo zatěžovala také těžkými tréninky. Nedlouho před touto infekcí také onemocněla covidem, což její organismus rovněž vyčerpalo.

Dva dny poté, co přijela na návštěvu do České republiky, se u ní projevily vysoké horečky a zimnice. Poprvé se ocitla v nemocnici poté, co jí maminka zavolala záchrannou službu, když ji našla v bezvědomí v koupelně. V nemocnici jí však diagnostikovali virózu a po třech hodinách ji poslali vyležet domů. Znovu se do nemocnice dostala už v septickém šoku a putovala rovnou na jednotku intenzivní péče.

Muž skončil v kómatu poté, co udělal chybu, kterou podceňuje většina lidí. Dávali mu 4% šanci na přežití

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @there_zina

Učila se znovu chodit, teď řeší psychické problémy

„Nikdo mi v nemocnici neřekl, jak vážné to je. To, že sepsi způsobila bakterie ze syrového kuřecího masa, vyšlo najevo až po pár dnech, když byly výsledky odběrů. Můj stav se ale začal opět zhoršovat, až byla nutná operace. Lékaři mi dávali 10% šanci na přežití, a to ještě s vývodem a s nutností dialýzy. Přežila jsem. Naštěstí bez těchto následků,“ řekla pro deník Blesk Tereza.

Sepse nastává, když má tělo extrémní reakci na infekci. Tato reakce způsobuje drastické změny v těle a může být velmi nebezpečná a potenciálně život ohrožující. Podle webu HealthLine je velmi důležité rozpoznat sepsi včas, aby mohla být rychle léčena především širokospektrálními antibiotiky. Bez léčby může přejít v septický šok, který se projevuje významným poklesem krevního tlaku, jenž může vést k mrtvici, srdečnímu selhání, dysfunkci jiných orgánů i smrti.

Tereza svůj boj se sepsí nakonec vyhrála. Musela se však znovu učit chodit a rekonvalescence trvala téměř rok. Bohužel si tato nemoc vybrala daň i na její psychice. Stále se tak musí vyrovnávat s postseptickým syndromem, který zahrnuje posttraumatickou stresovou poruchu. Je to však bojovnice a snaží se pomáhat lidem, kteří se snaží po obdobné diagnóze zařadit zpět do života. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o případu ženy, u které domnělá chřipka vyústila v septický šok a následnou amputaci obou nohou.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*